İstanbul ili kent merkezinde tüketicilerin fast-food tüketim alışkanlıkları
Fast-food consumption habits of consumers in the center of İstanbul province
- Tez No: 540056
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışanın amacı hanehalklarının fast-food tüketim kararı, tüketim miktarı ve harcamalarına etki eden faktörleri analiz etmektir. İstanbul kent merkezinde yaşayan 351 hanehalkıyla yapılan anketlerden elde edilen verilerin kullanıldığı çalışmada, verilerin analizi amacıyla frekans tabloları, tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve parametrik olmayan testler ile Binary Logistik Regresyon ve Ordered Logit regresyon model analizlerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda İstanbul ilinde, ailelerin %30,2'sinin fast-food tüketim alışkanlığına sahip olduğu belirlenmiş olup, hanehalklarının ortalama fast-food tüketim harcamalarının toplam gıda harcamaları içerisindeki oranı %7.25 olarak saptanmıştır. Yapılan logistik regresyon model sonuçlarına göre, fast food tüketim kararı ve sıklığında en önemli olan değişkenler, hanehalkı geliri, tüketicilerin cinsiyeti, eğitim seviyesi, yaşı ve medeni durumu, hanede annenin çalışıp çalışmama durumu, ailede 18 yaşından küçük bireyin bulunup bulunmama durumudur.
Özet (Çeviri)
The objective of study is to analyze the factors affecting households fast food consumption decision, amount of consumption and expenditures by using the data from the survey conducted with 351 households living in the center of Istanbul, The data were analysis for frequency tables, descriptive statistics, parametric and non-parametric tests, Binary Logistic Regression and Ordered Logit regression model used. As the result of study, it is determined that 30.2% of households in Istanbul have fast-food consumption habits and the average fast-food consumption expenditures of households in total food expenditures were found as 7.25%. According to the results of logistic regression model, the most important variables in fast food consumption decision and frequency, household income, gender, education level, age and marital status of the consumers, working status of the mother in the household and whether there is an individual under the age of 18 in the family.