Türkiye' de muhafaza ormanlarının güncel durumunun araştırılması
Investigation of the contemporary situation of protection forests in Turkey
  1. Tez No: 540055
  2. Yazar: BESTE DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ATMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'de muhafaza ormanı kavramına ilk defa 1924 yılında çıkan 504 sayılı kanunda değinilmiş ancak ilk muhafaza ormanı 1950 yılında ayrılabilmiş ve günümüzde sayıları 55' e ulaşmıştır. Ormanların odun hammaddesi üretimi dışında su döngüsü üzerindeki olumlu etkileri, toprağı ve toprak verimliliğini koruması, sağlık, iklim ve karbon döngüsü üzerindeki olumlu etkileri gibi değişik fonksiyonlarının çok iyi anlaşılmış olmasına rağmen Türkiye'de halen çok az sayıda muhafaza ormanı bulunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki muhafaza ormanlarının güncel durumu yönetsel ve fiziksel açıdan net bir şekilde ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada muhafaza ormanlarıyla ilgili yönetmelikteki ayrılma kriterlerinden her birini temsil edecek şekilde 10 farklı muhafaza ormanı seçilmiştir. Bu muhafaza ormanları yerinde incelenmiş, alanın muhafaza ormanı olarak ayrıldığı dönem ile günümüzde ayrılma kriterleri açısından bir değişiklik olup olmadığı belirlenmiş, muhafaza ormanının yönetiminden sorumlu olan ormancılık personeliyle görüşmeler yapılmıştır. Yapılan analiz sonucuna göre; muhafaza ormanlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması için koruma önlemlerinin arttırılması, mevzuatın güncel gereksinimlere uygun hale getirilmesi, personele muhafaza ormanlarının önemini ve koruma yöntemlerini anlatan eğitimlerin verilmesi, yeni oluşturulacak muhafaza ormanlarının belirlenmesi, planlanması ve yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Protection forest concept was mentioned first time in Turkey in the forestry legislation number 504 in 1924; however, first protection forest was established in 1950 and today their numbers have reached up to 55. Although positive impacts of several functions of forests in terms of water cycle, protection of soil and soil fertility; health, weather and carbon cycle are well understood other than production of wood raw material, still there are a very few protection forests in Turkey. It is believed that these forests are ignored in regards to management. In this study, the current status of protection forests in Turkey has sought to demonstrate clearly in terms of administrative and physical. In this project, 10 different forests are chosen which will represent each separation criteria stated in the regulations of the protection forests. These protection forests are investigated on site and it has been determined whether there is a change in terms of separation criteria when the area was reserved and today, as a protection forest. Moreover, interviews were made with forestry employee of management. According to the results of the analysis; in order to ensure the sustainability of the protection forests, various recommendations have been developed on the measure to be taken in order to increase the protection measure, to adapt the legislation to the current requirements, to give information to the personnel about the importance of protection forests, to give trainings on the protection methods, to the determination, planning and management of the new protection forests.