Sığ temelli binalarda bodrum kat adedinin deprem-zemin-yapı etkileşimi bakımından incelenmesi
Investigation of the effects of basement floor number on buildings having shallow foundations based on earthquake-soil-structure interaction
  1. Tez No: 540080
  2. Yazar: ZÜLAL KARDELEN ERGİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ALTUN, DR. ŞAHİN ÇAĞLAR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, yüzeye yakın sığ temeller üzerinde inşa edilen yapıların deprem-zemin-yapı etkileşimine bodrum kat adedi etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Plaxis 3D programında, 7 katlı bir bina modellenmiş ve sadece binanın bodrum kat adedi değiştirilerek 3 farklı model oluşturulmuştur. Bodrum kat adetleri 1, 2 ve 3 bodrum kat olarak seçilmiştir. Deprem etkisi ise, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde tanımlanan dört farklı deprem yer hareketi düzeyi için incelenmiştir. Dinamik analizler kapsamında farklı bodrum kat yüksekliklerine sahip binaların belirlenen noktalarının, farklı deprem koşullarındaki yer değiştirmelerindeki farklılıklar belirlenmiştir. En büyük spektral ivmelere sahip deprem etkisinde bodrum kat yüksekliğinin artışı en çok faydayı sağlamıştır. 2, 3 ve 4 deprem yer hareketi düzeyi için ise bodrum kat yüksekliğindeki artışın çok fazla yarar sağlamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of existence of basement floors on the earthquake-soil-structure interaction of the structures constructed on shallow foundations. For this purpose, behavior of a 7-storey building was modeled in Plaxis 3D program and 3 different models were created. Basement floors were selected as 1, 2 and 3 floors. The effect of earthquake on building was investigated by using four different earthquake ground motion level defined in Turkey Building Earthquake Code. Within the scope of the dynamic analyzes, the differences between displacements of the selected points with different basement number were determined in different earthquake conditions. Under the effect of earthquake that has the greatest spectral accelerations, the basement number increment is the most efficient parameter. However; for earthquake ground motion levels of 2,3 and 4, it is observed that the effects of increase in the number of basement are limited.