Romatizmal zeminde mitral kapak replasman cerrahisi ile eşzamanlı triküspit kapak cerrahisi uygulanan ve uygulanmayan hastalarda triküspit kapağın orta-uzun dönem fonksiyonlarının değerlendirmesi
Evaluation of the mid-long term functions of tricuspid valve according to the status of concurrent tricuspid valve surgery with mitral valve replacement surgery on rheumatic basis
- Tez No: 540079
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN KIRALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç Romatizmal mitral kapak cerrahisi uygulanan hastalarda eşzamanlı triküspit kapak tutulumunun varlığı ve konkomitant cerrahi açısından endikasyon tanımlamaları literatürde kısıtlıdır. Çalışmamızda amaç; romatizmal mitral kapak cerrahisi sırasında cerrahi müdahale edilmeyen triküspit kapakların, orta-uzun dönemdeki seyri ve eş zamanlı cerrahi müdahale edilen vakalarda en iyi cerrahi müdahale yönteminin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem 01.01.2011-31.12.2014 tarihleri arasında S.B.Ü. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde romatizmal kapak patolojileri zemininde mitral kapak replasmanı uygulanmış tüm hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Tüm hastalar, mitral kapak replasmanına ek olarak triküspit kapağa müdahale edilip edilmemesine göre; mitral kapak replasmanı esnasında triküspit kapağa onarım yapılmayanlar (Grup I), de Vega onarım yapılanlar (Grup II) ve ring ile onarım yapılanlar (Grup III) olarak üç gruba ayrıldı. Çalışmaya toplam 333 hasta dahil edildi. Geç dönemde ileri triküspit kapak yetersizliğinin gözlenmesi, triküspit kapağa yönelik yeniden girişim ihtiyacı ve hastaların uzun dönem fonksiyonel kapasiteleri değerlendirildi. Bulgular Ortalama yaş 45,2±9,7 yıl (min 18, maks 60) idi. Çalışmada kadın hasta çoğunluğu hakimdi (%69,1). Hastaların 178 (%53,4)'ine mitral kapak replasmanına ek olarak triküspit kapak onarımı yapıldı. Geri kalan 155 hastaya onarım yapılmadı. Triküspit kapak onarımı olarak çoğunlukla (%30,0) de Vega sütür anüloplasti uygulandı. Bunun yanısıra 78 (%23,4) hastada ring ile onarım uygulandı. 13 hastada (%3,9) erken dönemde mortalite görüldü.
Özet (Çeviri)
The presence of simultaneous tricuspid valve involvement in rheumatic mitral valve surgery and indicative indications for concomitant surgery is limited in the literature. The aim of this study was to investigate the mid-long-term course of tricuspid valves without surgical intervention during rheumatic mitral valve surgery and to investigate the best surgical intervention in patients with concomitant surgical intervention. Materials and Method The data of all patients who underwent mitral valve replacement on the basis of rheumatic valvular pathologies were evaluated retrospectively between 01.01.2011 and 31.12.2014 at the SBU Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. In addition to mitral valve replacement, all patients were divided into three groups as non-repair (Group I), concomitant tricuspid valve repair either with DeVega annuloplasty (Group II) or ring annuloplasty (Group III). A total of 333 patients were included in the study. In the late period, advanced tricuspid valve insufficiency was observed and the need for re-intervention for the tricuspid valve and also the long-term functional capacity of patients was evaluated. Results The mean age was 45.2±9.7 years (min 18, max 60). The majority of the female patients were in the study (69.1%). Tricuspid valve repair was performed in 178 patients (53.4%) in addition to mitral valve replacement. The rest was not repaired. De Vega suture annuloplasty was performed mostly in tricuspid valve repair (30.0%). In addition, 78 (23.4%) patients underwent repair with the ring annuloplasty. Early mortality was seen in 13 patients (%3,9).