Investigation of the neighborhood unit in the Western fringe of Ankara
Komşuluk biriminin Ankara'nın Batı koridorunda incelenmesi
  1. Tez No: 540084
  2. Yazar: ECE ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Etnik, toplumsal, kültürel, ahlaki ve dini değerler aracılığıyla örgütlenen mahalle, temel bir mekânsal ortamdır. Mahallenin mekânsal örüntüsü; 20. Yüzyılın başından beri Batı ülkeleri ve Türkiye'deki kentleşme girişimleri, nüfus, sosyal, kültürel, demografik ve psikolojik bağlamlarla ilişkili olmuştur. Buna bağlı olarak, konut meselesi; işçi evleri, toplu konutlar, gecekondular ve gecekondu mahalleleri gibi konut türlerinin oluşumu açısından kitle iletişim araçları, akademik yayınlar ve yapılı çevre çerçevesinde tartışılmıştır. 1950-1980 arası yıllarda temel olarak iktidar, düzenleme, ekonomi ve idealleşme sorunları dönemin mimarisini düzenleyen etkenler olmuş ve bu tartışmalara yoğunlaşılmıştır. Bu gelişmelerle mahalle, sadece yapılı çevre olarak değil, aynı zamanda Türkiye'de gelenekselden planlı bir komşuluk birimine (mahalle ünitesi) dönüşüm süreci ve sürecin dinamikleri aracılığıyla gözlemlenebilecek ve tanımlanabilecek bir paradigmaya dönüşmüştür. Bu araştırma, kentlerin 'çekirdeği' olarak tanımlanan mahallenin oluşum nedenleri ve ilişkileri üzerine odaklanmaktadır. Türkiye'de mahallenin dönüşümünü kentleşme reformları tarihi ve bunların yapılı çevreye etkileri ile eleştirel olarak inceler. Bu araştırmanın amacı, mahalle paradigmasını kentsel çevrenin önemli bir kavramsal ve somut bir birimi olarak, sosyolojik ve çevresel davranışlar çerçevesinde, Türkiye'nin; özellikle Ankara ve Batı koridoru gelişim stratejileri ve dinamikleri ile incelemek ve 1970'lerde ortaya çıkan kuramsal tartışmalarla temellendirmektir.
Özet (Çeviri)
The concept of a neighborhood -which is organized on the basis of ethical, communal, cultural, moral and religious values- is an elemental spatial environment. The spatial pattern of the neighborhood has been transformed by various factors such as; population, social, cultural, demographical and psychological processes from the beginning of urbanization tendencies in the 20th century both in Turkey and in the Western hemisphere. Accordingly, the housing question and the formation of different dwelling types such as -workers' housing, community housing, squatter settlements and slums- have been widely discussed in the milieu of mass media, academic publications and via concrete examples; in the three decades between 1950 and 1980 these concentrations have been basically patterned by the political power, regulation, economic and idealization issues. Within this conjuncture of factors, the neighborhood has become a paradigm that could be identified and observed, not merely through the built environment itself, but also through the dynamics of the formation period by means of analyzing the transformation of neighborhoods in Turkey from the traditional to the emergence of the planned neighborhood unit. This research focuses on the reasons and relationships behind the formation of the neighborhood as the 'nucleus' of cities, and critically examines the transition period of neighborhoods in Turkey through the history of urbanization reforms in Turkey and their effects on the built environment. The aim of this research is to analyze the paradigm of the neighborhood as a significant conceptual and concrete unit of the urban environment through the development strategies and dynamics present in Turkey; especially in Ankara's Western fringe, within the framework of sociological and environmental behavior, which has, in the course of time, been developed into a theoretical core in the architectural field of the 1970s.