Sülfametizolden türeyen bazı Schiff bazlarının DNA ile etkileşimlerinin voltametrik ve spektroskopik incelenmesi
Voltammetric and spectroscopic investigation of DNAinteractions of some Schiff bases derived from sulfamethizole
- Tez No: 540098
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BİÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez çalışmasında sülfonamitler sınıfından sentetik bir antimikrobiyal ajan olan sülfametizol ile 2-hidroksi-3-metoksi benzaldehit, 2-hidroksi-5-nitro benzaldehit, 2,3-dihidroksi benzaldehit, 2,4,6-trihidroksi benzaldehit tepkimeye sokularak sırasıyla karşılık gelen sülfonamit türevli Schiff 1, Schiff 2, Schiff 3 ve Schiff 4 bazları sentezlenmiştir. Schiff bazlarının yapısı elementel analiz, FT-IR, UV-Gör. ve 1H-NMR spektroskopisi yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Schiff bazlarının fizyolojik pH'da (pH=7,4) elektrokimyasal davranışları Kare Dalga Voltametrisi (KDV) ve Dönüşümlü Voltametri (DV) teknikleriyle incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada Schiff bazlarının elektrot tepkimesi için bazı elektrokimyasal parametreler (αn, ks0 ve E) hesaplanmıştır. Schiff bazlarının fizyolojik pH'da (pH=7,4) buzağı timüs DNA'sı (CT-DNA) ile etkileşimi DV ve UV-gör. bölge spektroskopisi teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Artan CT-DNA derişimi ile Schiff bazlarının esas indirgenme pik akımlarının moleküller arası etkileşimlerden dolayı azaldığı belirlenmiştir. Schiff bazlarının elektrokimyasal parametreleri (αn, ks0 ve E) CT-DNA varlığında da belirlenmiştir. CT-DNA varlığında ve yokluğunda bu parametrelerin değişmesi incelenmiştir. Schiff bazları ve CT-DNA arasında 1:1 oranda bağlanma sabitleri voltametrik ve spektroskopik tekniklerle belirlenmiştir. Ayrıca Schiff bazlarının CT-DNA ile etkileşimleri üzerine iyonik şiddet etkisi araştırılmış ve buna bağlı olarak etkileşim türü önerilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Schiff 1 bazı ve Schiff 3 bazı CT-DNA ile elektrostatik etkileşim gösterirken, Schiff 2 bazı ve Schiff 4 bazının CT-DNA ile interkalasyon türünde etkileşim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, from the reaction of sulfamethizole, which is a synthetic antimicrobial agent from the class of sulfonamides, with 2-hydroxy-3-methoxy benzaldehyde, 2-hydroxy-5-nitro benzaldehyde, 2,3-dihydroxy benzaldehyde, 2,4,6-trihydroxy benzaldehyde and the sulfonamide-derived Schiff base 1, Schiff base 2, Schiff base 3 and Schiff base 4 were synthesized, respectively. These compounds were characterized by elemental analysis, FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR spectroscopy techniques. The electrochemical behaviours of Schiff bases at physiological pH (pH = 7.4) were investigated by Square Wave Voltammetry (SWV) and Cyclic Voltammetry (CV) techniques. In this study, for the electrode reactions of Schiff bases, some electrochemical parameters (αn, ks0 and E) were calculated. The interactions of Schiff bases with calf thymus DNA (CT-DNA) at physiological pH were studied by Cyclic Voltammetry (CV) and UV-Vis spectroscopy techniques. It was determined that the main reduction peak currents of Schiff bases were decreased by increasing the concentration of CT-DNA due to the intermolecular interactions. In the presence of CT-DNA, electrochemical parameters (αn, ks0 and E) of Schiff bases were also determined. The changes at these parameters in the presence and absence of CT-DNA were studied. The binding constants in 1:1 stoichiometry between Schiff bases and CT-DNA were determined by voltammetric and spectroscopic techniques. In addition, the effect of ionic strength on the interactions of Schiff bases with CT-DNA was investigated and according to this, the types of interaction were proposed. It was concluded that interactions of Schiff base 1 and Schiff base 3 with CT-DNA were electrostatic binding while Schiff base 2 and Schiff base 4 could interact with CT-DNA through the intercalative binding mode.