Çukurova Bölgesindeki akciğer tüberkülozlu hastaların mononükleer hücrelerindeki mikrorna düzeylerinin incelenmesi
Detection of microrna levels in mononuclear cells from patients with pulmoner tuberculosis in Çukurova Region
  1. Tez No: 540097
  2. Yazar: FIRAT KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tüberküloz, hayatı tehdit eden en eski enfeksiyonlardan birisi olup, tüm dünyada hala mortalitenin en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık olarak 8.7 milyon kişinin tüberküloza yakalandığı ve en az 2 milyon kişinin de tüberküloz sebebi ile hayatını kaybettiği dünya sağlık örğütü (DSÖ) tarafından bildrilmektedir. Multisistemik bir hastalık olan tüberkülozda olguların çoğunda akciğer ve plevra tutulumu mevcuttur. Ancak M.tuberculosis ile infekte kişilerin %5-10'unda aktif tüberküloz gelişmektedir. Aktif tüberküloz gelişimi, kronik enfeksiyon, reaktivasyonlar ve asemptomatik taşıyıcılığın sebepleri tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte aktif tüberküloz gelişiminde konağın immun yapısının önemli rol oynadığına inanılmaktadır. Son yıllarda mikroRNA'ların (miRNA) immun sistemdeki rolünün belirlenmesine yönelik çalışmalara ilgi artmıştır. Birçok grup tarafından yapılan çalışmalarda miRNA'ların çeşitli bağışıklık hücreleri alt gruplarının yanı sıra bunların immünolojik işlevlerinin de farklılaşmasını etkileyerek hem kazanılmış, hem doğal immunitede önemli olduğu belirlenmiştir. miRNA'lar ayrıca, kanser, gibi önemli hastalıkların ve özellikle M. tuberculosis, ve H. pylori enfeksiyonları gibi geniş bir hastalık grubu ile ilişkilidir. Bu araştırmada; Çukurova Üniversitesi Tropikal Hastalıkları Merkezi Bölge Tüberküloz Laboratuvarına gönderilen, mikrobiyolojik olarak tüberküloz tanısı konmuş, tedavi almamış 50 hasta ve 30 sağlıklı bireyden izole edilen mononükleer hücre ve plazma miR146a, miR424, miR365, miR223, miR144, miR421 miRNA'ları, yüksek kapasiteli real-time PCR cihazı ile değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında plazmada miRNA144, miRNA424, mononükleer hücrede miRNA146a ekspresyonları ile istatiksel olarak anlamlı bir ilişki mevcut idi.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis (TB) is one of the oldest diseases known to the mankind; remains a major cause of mortality worldwide. The World Health Organization (WHO) estimates that more than 8.7 million new cases of active TB occur annually and the estimated global annual mortality from TB is close to 2 million people. Tuberculosis is a multi-systemic disease, and involment of lungs and plevra is seen in majority of patients. However, only 5–10% infected people develop active tuberculosis in their lifetime. Although the exact reasons of active tuberculosis, chronic infection, reactivation and asymptomatic carriage are not well understood, believed that host immune mechanisms have crucial role in devoloping active tuberculosis. During the last few years there has been an increased interest in studying the role of miRNAs in the immune system. Studies conducted by many groups have demonstrated that miRNAs are important in both adaptive and innate immunity, by influencing the differentiation of various immune cell subsets as well as their immunological functions. miRNAs are also involved in a wide variety of important diseases such as cancer and infections especially M. tuberculosis and H. pylori. In this study 50 patients with microbiogically proven tubeculosis who did not receive antituberculosis therapy and 30 healthy volunteers were enrolled. miRNA's of mononucleer cells and plasma isolated from the clinical materials which will be send to Tropical Disease Center Region Tuberculosis Laboratory and miR146a, miR424, miR365, miR223, miR144, miR421 evaluated by high capacity Real-Time PCR divice. When stratified into the patient and control group showed a statistically significant association with expressions of the miRNA146a in mononucleer celles and plasmas miRNA144 and miRNA424 were present.