Alusi, kişiliği ve tefsiri
Alusi, his personality and interpretation
  1. Tez No: 54013
  2. Yazar: ALİCAN DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
TÜRKÇE ÖZET ÂLÛSÎ, KİŞİLİ?İ VE TEFSİRİ Bu çalışma,“Rûhu'l-Meânî”adlı Kur'ân-ı Kerim Tefsiri 'nin müellifi Mahmûd Şihâbüddîn el-Âlûsî'nin hayatı, eserleri ve tefsirini tanıtıcı araştırma, inceleme mahiyetinde bir takdim çalışmasıdır. Yapılan index çalışmasıyla tefsirin kullanımı kolaylık kazanırken; biyografik bilgi, eserlerinin ve tefsirinin tanıtımıyla da Alûsî'nin tefsir otoriteleri arasındaki konumu gösterilmiştir. Bu araştırma yapılırken bilhassa İstanbul kütüphanelerinin zenginliği bir kez daha müşahede edilmiştir. Iraklı müfessirin eserinin bir yazma nüshası, kendi eliyle kaleme aldığı eserlerin matbu' nüshaları kolayca bulunabilmiştir. Ayrıca müellifi ve tefsirini tanıtıcı ilk kaynaklara ulaşılmıştır. Elde edilen bilgiler tahkîk ve tedkîk edilmiş ve ilmî kriterlere dikkat edilerek te'lif edilmiştir. Bu araştırmada Müfessir Alûsî'nin ilmî kişiliği gözler önüne serilmiş, eserinin tefsîr literatüründeki haklı yeri ve kendisinden sonraki eserlere kaynaklık edebilecek seviyede olduğu vurgulanmıştır. Rûhu'l-Meânî' nin çok yönlü, ansiklopedik bir tefsir olma özelliği taşıdığı ifade edilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
ingilizce özet ÂLÛSÎ, HIS personality and interpretation KEYWORDS: Âlûsî, personality, interpretation. This study is an introduction of in this study I have tried to introduce the life, interpretation and works of Mahmûd Şihâbüddîn el-Alûsî who is the author of Rûhu'l- Meânî that is an interpretation of the Qur'an. The index study enables the researcher to use the interpretation easily. Further more by. the biographic information and introducing his works and his interpretation, the place of Âlûsî among the authorities of the interpretation has been shown. While this search was being studied the wealth of the Istanbul Libraries was again realised. One of the manuscripts of the interpretation of Âlûsî from Iraq and his printed works had been easily found in the library. Besides, the first sources which introduce the author and his interpretation have been reached. The founded informations have been researched and collected by using scientific critics. In this research the scientific personality of author Âlûsî has been exhibited. His work has an important place in the literature of interpretation. It has been stated that in the interpretation can be source for the works after itself. It is painted out that the Rûhu'I- Meânî interpretation is encyclopediacal. Work which has wealth contents. Vlli