Süt dişi sınıf II restorasyonlarında rezin içerikli materyallere alternatif iki cam iyonomer içerikli materyalin klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical success of two glass ionomer restorative system alternative to resin based materials in primary teeth class II restorations
  1. Tez No: 540157
  2. Yazar: ŞEYMA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamızda karbomize nanopartiküller içeren cam iyonomer yapıdaki kapsül Cam Karbomer Siman (GCP Glass Fill) ile yüksek viskoziteli cam iyonomer siman olan kapsül formundaki Cam Hibrid Simanın (Equia Forte Fil); süt dişi sınıf II kavitelerde restoratif materyal olarak klinik başarılarının Kompomerle (Dyract XP) karşılaştırmalı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Bireyler ve Yöntem: Çalışmamızda restoratif materyallerin klinik başarıları; yaşları 6 ile 9 arasında değişen 35 çocuk hastanın ( 15 kız, 20 erkek) iki yüzlü dentin çürüğü bulunan 105 süt azı dişi ( 53 süt IV, 52 süt V) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan restorasyonlar tedaviden sonra modifiye USPHS Kriterleri kullanılarak 1.hafta klinik, 6.ay ve 12.aylarda klinik ve radyografik olarak değerlendirilmiştir. Üç hasta kontrollere gelemediği için istatistiksel değerlendirmeler 32 hasta üzerinden yürütülmüştür. Çalışmada elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda restoratif materyallerin klinik başarısı 1.hafta, 6.ay ve 12.aylarda değerlendirildiğinde; Kompomer grubunda sırasıyla %100; %96,9; %96,9; Cam Karbomer Siman grubunda %90,6; %31,3; %15,6 ve Cam Hibrid Siman grubunda ise %96,9; %25,0; %9,4 olarak bulunmuştur. Grup içi değerlendirmede; Kompomer grubu içerisinde izlem zamanlarına göre başarı oranlarında istatistiksel olarak anlamlı değişim görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to make a comparative evaluation of Glass Carbomer Cement (GCP Glass Fill) capsule which is consists of a carbomized nano particles containing glass ionomer and Glass Hybrid Cement (Equia Forte Fil) in capsule form, a high viscosity glass ionomer cement and a Compomer (Dyract XP) in terms of clinical success in class II restorations of primary teeth. Material and Methods: In this study, clinical success of restorative materials were evaluated in 105 primary teeth (53 first primary teeth and 52 second primary teeth) with dentine caries of 35 children (15 girls, 20 boys), between the ages 6-9 years. After treatment, restorations were evaluated clinically at 1st week; clinically and radiographically at 6th and 12th months with reference to modified USPHS criteria. Due to the three patients could not come to the controls, statistical evaluations were conducted on 32 patients. Statistical analysis of all data was performed using 'IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA)'. Results: The evaluation of overall success of the restorative materials at the 1st week, 6th and 12th months showed success rates for Compomer %100; %96,9; %96,9; for Glass Carbomer Cement %90,6; %31,3; %15,6 and for Glass Hybrid Cement %96,9; %25,0; %9,4, respectively. Statistical analysis of intra-group; there was no statistically significant change in the success rates in the Compomer group compared to the follow-up periods.