Üç farklı kanal dolgusu tekniğinin tek köklü ve vital pulpalı dişlerde postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of three different root canal filling methods on postoperative pain of the cases of vital pulp with a single root canal
  1. Tez No: 540156
  2. Yazar: ALİYE KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN DÖNMEZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, üç farklı kök kanal dolgu tekniğinin tek köklü, vital pulpalı ve asemptomatik irreversible pulpitisli dişlerde, kanal dolgusunu takip eden yedi gün boyunca oluşturabileceği postoperatif ağrı değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Kullanılan kanal dolgu teknikleri sırası ile soğuk lateral kompaksiyon, katı-kor taşıyıcılı termoplastize yöntemi (GuttaCore) ve soğuk akışkan güta-perka yöntemi (GuttaFlow 2)'dir. Tek köklü asemptomatik pulpitisli ve/veya preprotetik kök kanal tedavisi gerektiren 90 diş rastgele ve eşit olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Araştırmamızda tek seansta standart kök kanal tedavisi işlemleri uygulanarak soğuk lateral kompaksiyon, GuttaCore ve GuttaFlow 2 yöntemleri kullanılarak kök kanal dolguları tamamlandı. Tedavi sonrası ağrı değerleri 6. - 12. saatlerde ve 1-2-3-4-5-6-7. günlerde görsel analog skala (VAS) kullanılarak kaydedildi. Kök kanal dolgu seviyeleri ise iki kör gözlemci tarafından değerlendirildi. Tedavi sonrası gruplar arasında ağrı olup olmaması yönünden karşılaştırıldığında; 1-2 ve 3.
Özet (Çeviri)
The purpose of present study is to compare the postoperative pain levels for 7 days of the patients who have a single rooted teeth diagnosed with healthy or asymptomatic irreversible pulpitis, following the root canal filling procedure performed using three different obturation techniques. Cold lateral compaction, core-carrier thermoplasticized GuttaCore, and cold flowable gutta-percha GuttaFlow 2 are the techniques tested in present study. Ninety patients having single rooted teeth either with asymptomatic pulpitis or with root canal treatment requirement due to prosthetic reasons were randomly divided three groups, each group contained 30 cases. Root canal treatment was completed in a single visit using cold lateral compaction, GuttaCore, or GuttaFlow 2 techniques. Posttreatment pain levels were recorded at 6 th and 12 th hours, and at 1-2-3-4-5-6-7 th days using visual analogue scale (VAS). The apical foramina proximity levels of the root canal fillings were also evaluated by two blind observers.