Türkiye'de yetişen bazı Plantago L. (Plantagınaceae) türleri üzerinde sitotaksonomik bir araştırma
A cytotaxonomic investigation on some Plantago L. (Plantaginaceae) species growing in Turkey
- Tez No: 540191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SEPET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Türkiye genelinde yayılış gösteren Plantago L. cinsine ait 2 tür (P. lanceolata L. (Sp. PL), P. lagopus L. (Sp. Pl.)), karyolojik ve sitotaksonomik bakımdan incelenmiştir. İncelenen türler, Arnoglossum seksiyonunda yer almaktadır. İncelenen türlerin (P. lanceolata, P. lagopus) kromozom çalışmaları için tohumlarından yararlanılmıştır. Kromozom çalışmaları sonucunda türlerin somatik kromozomlarının sayım ve ölçümleri yapılmıştır. Çalışılan her iki türde de kromozom sayısı P. lanceolata 2n=12, P. Lagopus 2n=12 bulunmuştur. Bütün kromozomlar median bölgeli (m) subterminal (st) ve submedian (sm) sentromerli bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, Eight species belong to genus Plantago L. in growing Turkey (P. lanceolata L. (Sp. PL), P. lagopus L. (Sp. Pl.)), were investigated in point of karyologic and cytotaxonomic. Investigated species were placed in Arnoglossum section. The seeds of investigated species (P. lanceolata, P. lagopus) were used for chromosomes analysis. The numbers and measurements of somatic chromosomes were carried in results of chromosomes works. In this species, the chromosome numbers were in P. lanceolata 2n=12, P. Lagopus 2n=12. All of the chromosomes had median region (m), subterminal (st), or submedian (sm) centromeres.