Vertical vibration of suspension bridges due to traffic and vertical ground acceleration
Asma köprülerin trafik ve düşey deprem yer hareketi altında titreşimi
  1. Tez No: 540239
  2. Yazar: ALI AHANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Köprüler önemli sivil altyapılar arasındadır ve normal olarak uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanırlar. Asma köprüler diğer köprülerle karşılaştırıldığında daha uzun bir açıklığa sahiptir. Daha uzun açıklığa sahip olduğu için de daha esnek bir yapı haline gelir. Bir yapı esnekleştikçe dinamik yük altındaki davranışları daha karmaşık hale gelir. Asma köprüler, yük taşıyıcı kısmı olan tabliyesi düşey veya eğik askılar ile yine taşıyıcı olan kabloya asılmış yapılardır. Estetik, mimari güzellikleri ve uzun erimli asma köprülerdeki kullanım yetenekleri nedeniyle son yıllarda büyük bir ilgi görmüştür. Asma köprüler, ekonomik ömürleri süresince rüzgâr, deprem ve trafik yükleri gibi farklı dinamik yükler altında titreşme eğilimleri nedeniyle mühendisler ve araştırmacılar için endişe kaynağı olmuştur. Modern ulaşım ağlarının hızlı gelişimi ile birlikte, asma köprüler genellikle geniş açıklıklı nehirleri ve derin vadileri geçmek için inşa edilirler. Asma köprülerin sayısının artması ve davranışlarını modelleme zorluğu araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Tasarımla ilgili birçok zorluk, uzun merkezi açıklığı nedeniyle ortaya çıkar. Dünyada birçok asma köprü vardır ve bu köprüler için dinamik davranışın birincil sorun olduğu anlaşılmıştır. Son yıllarda, asma köprülerinin davranışlarını ve titreştikleri zaman dinamik özelliklerini belirlemek için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bununla birlikte, bir asma köprünün yapısının karmaşıklığı, asma köprünün dinamik davranışını anlamada ve dinamik özelliklerini belirlemede önemli zorluklar çıkarır. Sıradan köprülerde hareketli yüklerin dinamik etkisi üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak, farklı özelliklere sahip çeşitli bileşenlerden oluşan karmaşık asma köprü yapıları nedeniyle, kablo destekli köprülere doğrudan uygulanamazlar. Sonuç olarak, karmaşık yapısal yanıtı dikkate almak ve hareketli yükler altında tepkilerini gerçekçi bir şekilde tahmin etmek için kablo destekli köprüler üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Asma köprülerinin davranışının incelenmesi için çeşitli çözüm yöntemleri uygulanmıştır. Bir asma köprünün davranışını belirlemek için kullanılan analitik yöntemlerden biri Yerdeğiştirme (Deflection) Teorisi' ne dayanır. Yerdeğiştirme Teorisi' ne giden yaklaşık yöntemlerin tarihsel bir incelemesi başka bir yerde bulunabilir. İyi ortaya konulmuş yerdeğiştirme teorisi, diferansiyel denge denklemini çözmeye çalışır ve çözümler için analitik ifadelerin kullanılmasına izin verir. Bununla birlikte kapalı açık analitik çözümler her zaman mümkün değildir ve bir çok durumda sayısal hesap yöntemleri kullanılmalıdır. Yüksek hızlı bilgisayarların ortaya çıkması ve sayısal yöntemlerin kullanılmasıyla asma köprülerin dinamik özelliklerinin incelenmesinde büyük ilerlemeler sağlanmıştır. Ayrıntılı modelerle elde edilen yaklaşık çözümlerin tutarlılığını tahmin edebilecek basitleştirilmiş modeller geliştirmek için birçok çaba gösterilmiştir. Son yıllarda, hem malzeme ve hem de geometri değişimi bakımından doğrusal olmayan köprü davranışını göz önünde bulundurarak işletme trafiği, rüzgar ve deprem yükleri etkisi altındaki asma köprülerin tepkisini değerlendirmek için araştırmacıların yanı sıra araştırmacıların da uyguladığı birçok ticari sonlu eleman yazılım paketi geliştirilmiştir. Asma köprülerinin titreşimi tasarımda göz önünde tutulması gerekli önemli bir konudur ve depremsel aktivitenin yüksek olduğu yerlerde ve tayfunun ve kuvvetli rüzgarların meydana geldiği yerlerde dikkate alınmalıdır. Bu amaçla bu çalışmada, asma köprünün yer değiştirme yanıtı hareketli yük ile düşey depremin köprüye aynı anda etki etmesi durumda incelenmiştir. Önceki çalışmalarda, asma köprünün düşey yerdeğiştirmeleri, kablo gerilmesi ve ayrıca kablo gerilmesindeki değişim incelenmiştir. Bazı araştırmacılar hareketli yük nedeniyle asma köprülerin titreşimine odaklanmıştı, ancak çalışmaların çoğunda askıların uzayabilirliği ihmal edilmiştir. Bu çalışmada hareketli yüklere bağlı olarak kablo kuvvetinin hesaplanmasına ek olarak, asma köprünün yerdeğiştirme hız ve ivme yanıtı hesaplanmıştır. Bu sırada, ilk olarak asma köprünün tabliyesi ile kablosunun hareket denklemi türetilmiştir. Hareket denklemleri türetirken, bu çalışmanın metninde kapsamlı bir şekilde ele alınan bazı varsayımlar yapılmıştır. Bu çalışmada askıların uzayabilirliği göz önüne alındığından, asma köprünün düşey yerdeğiştirme, hız ve ivme yanıtını belirlemek için hareket denklemi olan bir kısmi türevli diferansiyel denklem sistemi çözülmektedir. Kablo ve tabliye için hareket denkleminin türetilmesinden sonra, kısmi türevli diferansiyel denklem sistemi, değişkenlerin ayrılması yöntemi uygulanarak sadece zamana ve sadece uzay koordinatlarına bağlı olan iki ayrı adi türevli diferansiyel denkleme dönüştürülmüştür. Asma köprünün düşey yerdeğiştirmelerini belirlemek için, asma köprünün davranışı iki kısma ayrılmıştır, ilk kısım statik analiz ve ikinci kısım dinamik analizdir. Psüdo-statik parçanın çözümü için, denklemde integral bir terim olduğundan sonlu farklar yöntemi kullanılmıştır. Dinamik parçanın çözümü ise herhangi bir sayısal çözüm yöntemine başvurulmadan kapalı olarak elde edilmiştir. Sayısal çözümlemeyi gerçekleştirmek için bir MATLAB programı hazırlanmış, bu programın doğruluğunu belirlemek için de 2013 yılında yayınlanmış olan Choi makalesinde çözülen uygulama kullanılmıştır. Sonuçlar arasındaki fark kabul edilebilir mertebededir ve sonlu fark yönteminde kullanılan aralık uzunluğu küçültüldükçe çözüm yakınsamaktadır. Bu amaçla, asma köprü eş zamanlı olarak hareketli trafik yüküne ve düşey yer hareketlerine maruz bırakılmıştır. Analiz için üç farklı yük durumu dikkate alınmıştır. Tüm trafik yükü durumları trafik yükünün köprü üzerinde ilerleme hızı dışında aynı biçimdedir. Bu amaçla, MATLAB' da, iyileştirilmiş yerdeğiştirme yöntemi kullanılarak asma köprünün düşey yerdeğiştirme, hız ve ivme yanıtları belirlenmiştir. Sonuç olarak, hareketli yükün köprü üzerinde ilerleme hızının artmasının, asma köprünün düşey yerdeğiştirmesinin de artmasına neden olacağını göstermektedir. Asma köprünün düşey yerdeğiştirme, hız ve ivmelerinin belirlenmesinde 50 mod dikkate alınmıştır. İyileştirilmiş yerdeğiştirme teorisi ile elde edilen sonuçlar yerdeğiştirme teorisi ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış, yerdeğiştirme teorisi ile elde edilen asma köprü düşey yerdeğiştirme sonuçların güvenilir olduğu görülmüştür. Askı kablolarında uzama, eksenel kuvvetler ve gerilmeleri belirlemek için, iyileştirilmiş yerdeğiştirme teorisinin kullanılması önerilmektedir. Asma köprülerin doğal frekansları, köprünün eğilme rijitliğin etki eden açıklık uzunluğu ile diğer yapısal boyutlara bağlıdır. Sonuçlara göre, asma köprünün ilk iki titreşim modu simetriktir ve üçüncü modu ise asma köprünün ilk antimetrik modu olarak ortaya çıkmıştır. Asma köprünün trafik yükü ile eşzamanlı olarak etki eden düşey deprem yer hareketine vereceği yanıtı belirlemek için üç farklı düşey deprem yer hareketi kaydı dikkate alınmıştır. Yazılan MATLAB programının doğruluğunu saptamak için de sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak ABAQUS ortamında hazırlanan bir bilgisayar modeli kuruldu. Her iki program çalıştırılarak elde edile sonuçlar karşılaştırıldığında sonuçların oldukça yakın olduğu ve uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Bridges are among the important civil infrastructures and are normally designed to have long life spans. Suspension bridges has a larger span in comparison to any other form of bridges. As it get larger span it become more flexible structure. As a structure get flexible its behaviour under dynamic load become more complicated. Suspension bridges are infrastructures in which the load-bearing portion is hung under the suspension cables upon the vertical hangers. Due to their aesthetic, architectural beauty and capability of utilization in long spans suspension bridges, have gained much popularity in recent decades. Throughout the history of suspension bridges, their tendency to vibrate under different dynamic loadings such as wind, earthquake, and traffic loads has been a matter of concern for engineers and researchers. Along with the rapid development of modern transportation networks, suspension bridges are often adopted to wide span rivers or deep valleys. Increasing the construction of suspension bridges and the challenge of modelling their behaviour has attracted the interest of researchers. Many difficulties related to design arises due to its long central span. There are many suspension bridges around the world and dynamic behaviour has been found to be the primary concern for those bridges. Several investigations have been taken place in recent years to determine the behaviour of suspension bridges and dynamical characteristics of it when they are vibrating. However, the complexity of the structure of a suspension bridge makes difficulties on determining dynamical behaviour and dynamical features of suspension bridge. Various studies on dynamic response of moving loads have been conducted on ordinary bridges. However because of complex structures of suspension bridge which consist of various components with different properties, they cannot be directly applied to cable supported bridges. Consequently, more research is required on cable supported bridges to consider the complex structural response and realistically predict their response under moving loads. Various methods of analysis have been applied to the study of the behavior of suspension bridges. One of analytical methods for determining behavior of a suspension bridge is deflection theory. A historical review of the approximate methods that lead to the deflection theory can be found elsewhere. The well-established deflection theory tries to solve the differential equilibrium equation and allows the use of analytical expressions for the solutions. However, explicit analytical solutions are not always possible, and numerical techniques must be used. With the advent of high-speed computer and through the use of numerical methods, major advances in studying the dynamic characteristics of suspension bridges have been achieved. Many efforts have been given to develop a simplified model that can predict the consistency of the responses with detailed model. In recent years, several commercially available finite element software packages have been used by practicing engineers as well as researchers to evaluate the response of suspension bridges for operational traffic, wind and earthquake loads by considering both property and geometry non-linear behavior. Vibration of the suspension bridges are important topic in design of them and it must taken into account in areas where seismic activity is high or in places where a typhoon and a strong wind blowing occurs. For this purpose, displacement response of the suspension bridge when it was subjected to the moving load and ground motions simultaneously investigated in this study. In previous studies static deflection of the suspension bridge, cable tension and also increment in cable tension are investigated. Some of researchers focused on the vibration of the suspension bridge due to the moving load and oscillator, but in most of the studies, the hangers extensibility have neglected. In this research in addition to computing cable tension due to live loads, deflection, velocity and acceleration response of the suspension bridge computed. In this order, at first equation of motion for the deck and the suspension cable of the suspension bridge is derived. Since extensibility of the hangers is considered in this study, a coupled PDE equation must be solved to determine deflection, velocity and acceleration response of the suspension bridge. After derivation of the equation of motion for the cable and the deck, separating variables performed in order to simplify PDE equation to two separate ODE equations which are dependent on time and ordinate of the suspension bridge. To determine deflection of the suspension bridge, behavior of the suspension bridge divided into two parts, first part was static analysis and second part was dynamic analysis. Numerical method has been used to solve static part since it has integral term in equation. Finite difference method as numerical method implemented for static analysis while in dynamic part exact solutions achieved. To verify the written code in MATLAB, obtained result in static analysis from MATLAB compared with achieved result by Choi's article which was published in 2013. Difference of the results were in acceptable range and it indicates that decreasing intervals in FDM method reduces the difference. To this purpose, a suspension bridge which is subjected to moving load and ground motions simultaneously assumed. Three different load cases considered for analyzing. All of load cases were identical in all aspects and the only difference between them was velocity of the moving load. For this purpose written code prepared in MATLAB to determine deflection, velocity and acceleration response of the suspension bridge with use of improved deflection theory. Outcomes indicate that increasing velocity of the moving load would results in increasing deflection of the suspension bridge. Number of modes that considered in determining deflection, velocity and acceleration of the suspension bridge was 50 modes. Obtained result from improved deflection theory compared with results that achieved by deflection theory. Comparison of these results shows that deflection theory is reliable method for determining deflection of the suspension bridge. Hence, in order to determine elongation, axial forces and stresses in hangers, use of improved deflection theory advised. Natural frequency of a suspension bridge mainly dependent on the span and other structural dimensions related to the stiffness. According to the outcomes, the first two vibration modes of the suspension bridge are symmetric and the first anti symmetric mode of the suspension bridge was appeared on third mode. Three different vertical ground motion records were considered in this study in order to determine behavior of the suspension bridge when it was subjected to the moving load and ground motion simultaneously. To prove the validity of the result, FEM commercial software, ABAQUS were used to simulate behavior of the suspension bridge. and when it is subjected to the moving load and after that obtained result from MATLAB was compared with the result that obtained from ABAQUS software. Results shows that achieved outcomes from both of the softwares are in good agreement which proves the reliability of the written code in MATLAB.