Fatigue life assessment of Bosphorus Bridge hanger cables
Boğaziçi Köprüsü askı halatlarının yorulma değerlendirmesi
  1. Tez No: 603450
  2. Yazar: SERCAN DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapımı 1973 yılında tamamlanan Boğaziçi Köprüsü, günde 190,000 araca hizmet eden İstanbul şehrinin trafik ağında kilit öneme sahip ikonik bir asma köprüdür. Yakın zaman önce, köprü kapsamlı bir güçlendirme faaliyetine alınmış ve bu kapsamda çapraz olan bütün askı halat sistemi düşey halatlar ile değiştirilmiştir. Asma köprülerin askı halatları, dalgalanan trafik yükleri altında kaldığından yorulma riskine açıktır ve bu sebepten kaynaklı tel kırıkları oluşabilmektedir. Bu çalışmada, köprüye monte edilen yeni düşey askı halatlarının trafik yükleri altında yorulma performansı değerlendirilecektir. Bu, halihazırda hizmet eden bir köprü işletmecisi açısından da köprünün sürekli artan trafik yükleri altında güvenle hizmet edebilmesi açısından önemli bir endişedir. Bu amaçla köprünün detaylı bir sonlu elemanlar modeli oluşturulmuş ve bu model davranışı sahadan alınan dinamik ölçümler ile teyit edilmiştir. Köprüdeki trafik akışı gerçekçi bir senaryo ile modellenmiştir. Bu etki altnda zaman tanım alanında analiz yapılmış ve halatlardaki gerilme kayıtları elde edilmiştir. Askı halatlarının yorulma analizi ve ömür tayini, testler ile elde edilen S-N eğrileri kullanılarak yapılmıştır. Halatlarda oluşan hasar seviysine etke eden araç tipi, halat uzunluğu gibi faktörler tartışılmıştır. Ayrıca, halatta oluşabilecek olan korozyonun yorulma performansına etkisi de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Bosphorus Bridge, constructed in 1973, is an iconic suspension bridge located in the heart of Istanbul, Turkey serving as an extremely important link of the city transportation network with an average daily traffic of around 190,000 vehicle/day. Recently, the bridge has undergone a major retrofit work which also included replacement of the entire suspender system by changing the inclined orientation of the hangers to vertical. The hanger cables of a suspension bridge are susceptible to fatigue failures under fluctuating traffic loads and wire breaks in cables is a common problem which may also result in replacement of them. This study aims to evaluate the fatigue performance of the newly installed hanger cables under traffic loads. For an existing bridge, it is a meaningful concern for bridge operators as well in terms of asset management and in order to meet the increasing traffic demands through out the years of service. A detailed 3D finite element model of the bridge is developed and the model is verified by using the ambient vibration measurements taken from the bridge. A realistic traffic time history loading scenario is generated by simulating the traffic flow. The resulting stress time histories of the hanger cables are obtained from the analytical model. Fatigue analysis and life prediction of hanger cables under variable amplitude stress history due to traffic loading is performed using a S-N curve based on test results. The factors contributing the damage level such as hanger length and vehicle types are discussed Also, the effect of corrosion on fatigue life is taken into account.