Toplu taşıma araçlarının acil durum planlarının değerlendirilmesi
Evaluation of emergency management planning for public transit
- Tez No: 540252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Jeolojik - topografik yapısı ve iklim koşulları sebebiyle Türkiye'de meydana gelen afetler sonucunda büyük can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Doğal afetler içinde en korkutucusu ve en çok can kaybına yol açan, özellikle 1999 yılı ve sonrasında art arda tecrübe ettiğimiz deprem afetidir. Afet anında ve sonrasında yaşanacak kaos ortamını engellemek adına Türkiye'deki afetlerle ilgili tüm kurumların başına Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) lider kurum olarak tayin edilmiştir. AFAD tarafından hazırlanan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP)'nın genel bir plan olması ve Türkiye genelinde yaşanan afetlerin çeşitli tiplerde ve çeşitli sıklıkla görülmeleri neticesinde il bazında acil durum planlarına ihtiyaç duyulmuştur. Çalışma kapsamında İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi için hazırlanan acil durum planı ışığında, yaşanan afet sonrasında afetzedelere en kısa sürede ve en güvenli olacak şekilde hangi yollardan ulaşılacağı, mevcut ve afet anında yararlanılacak toplu taşıma araçlarının ve yetkili personel sayılarının yeterliliği gibi hususlar irdelenmiştir. Acil durum planlarında görevli tüm kurumların koordineli olarak çalışabilmesi için afet meydana gelmeden önce barınma, sağlık vb. alınacak hizmetler için planların geliştirilebileceği düşünülmüştür. Afet sonrası yaşanacak olumsuz durumları önlemek amacıyla Ödemiş ilçesine yönelik acil durum planlaması yapılarak afetzedelerin çadırkentlerde yaşamaya mahkûm etmek yerine Türk aile ve toplum yapısına uygun olacak şekilde yakın yerleşim yerlerindeki önceden belirlenen boş konutlarda belirli bir süre devlet desteği alınarak yaşamalarına olanak sağlama en uygun seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde özel araç sahipliğinin az olması sebebiyle toplu taşıma araçlarının önemi vurgulanarak, tahliye aşamasında toplu taşıma araçlarından yararlanılması değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries that frequently encounter natural disasters that cause losses because of geological, topographical and climatic characteristics. The most frightening and disastrous earthquake in natural disasters is the earthquake that we experienced in 1999 and after. According to TUIK 2017 data, 4.279,677 Turkey's third most populous city with a population of Izmir is located in the first degree earthquake zone. All agencies involved with disaster in Turkey Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD) are gathered under the roof in order to prevent the chaos that will be experienced at the moment of disaster and afterwards. It is a plan that prepared by AFAD Disaster Response Plan (TAMP) and various types of disasters across Turkey and Transportation Master Plans were needed on provincial basis as a result of their frequent sightings. In the light of the emergency plan prepared for Odemis district of Izmir province, the ways to reach disasters victims in the shortest time and in the safest way after the disaster. Issues such as the adequacy of the number of public transport vehicles and authorized personnel to be utilized at the time of the current and disaster. In order to work in coodination with all the agencies involved in emergency plans, the shelter, health etc. should be carried out before the disasters occurs. Plans for services to be developed ar considered. In order to prevent any negative situations that may ocur after the disaster, the emergency planning fort he town of Odemis was carried out instead of condemning the victims to live in tent cities, Turkish family and society in accordance with the structure of the pre-determined in the settlements in a certain period of time to get the support of the state is the most appropriate option to be provided. Due to the small amount of private car ownership in our country, it is thought that public transport would be utilized in the evacuation phase.