MODFLOW programı kullanılarak karstik akiferlerdeki yeraltısuyu kaynaklarının yönetimi: Altınova-Türkiye Örnek Uygulaması
Management of Groundwater Resources in Karstic Aquifer using Visual MODFLOW flex, Case Study of Altinova Antalya Turkey
- Tez No: 540298
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB MUHAMMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Antalya'nın karstik özellikteki Altınova bölgesi için gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, Visual MODFLOW Flex kullanarak Altınova'nın karst bölgesindeki yeraltısuyu (YAS) hareketinin simüle edilmesidir. Ek olarak, Altınova'daki YASın mevcut durumunun analiz edilmesi ve geleceğe yönelik yönetim senaryoları kapsamında bölgedeki YAS seviyesinin incelenmesi hedeflenmiştir. YAS seviye değişimi model tahminleri ile elde edilmiştir. Model uygulamasında, mekânsal çözünürlük 25600 m2'lik boyutta ve yaklaşık 75 km2'lik bir alan üzerinde tasarlanmıştır. Model uygulama alanı, jeolojik formasyona göre iki farklı beslenme ve hidrolik iletkenlik bölgesine bölünmüştür. Model, iki boyutlu, kararlı akım koşullarında çalıştırılmıştır. Yanal yöndeki hidrolik iletkenlik, tek kalibrasyon parametresi olarak ele alınmıştır. Modelden elde edilen YAS seviyesi tahminleri, Kasım 2015, Şubat 2016 ve Mayıs 2016'da sahada ölçülen YAS seviyeleri ile karşılaştırılarak model kalibrasyonu gerçekleştirilmiştir. Kurşunlu formasyonunda yer alan ve karstik olmayan alandaki kalibrasyon çalışması sonuçları, traverten karstik alanı için elde edilen sonuçlara göre daha düşük model hatası vermiştir. Genel olarak ölçülen ve tahmin edilen YAS seviyeleri arasındaki korelasyon katsayısı 0,99 olarak hesaplanmıştır. Hem karst hem de karst olmayan alanlar için hidrolik iletkenliğin kalibre edilmiş değerleri 0,01 ila 266 m/gün arasında değişmiştir. Simülasyon dönemi için oluşturulan su bütçesi, akifere giren su akışı ve akiferden çıkan su akışı arasında iyi bir denge olduğunu göstermektedir. Net beslenme, su bütçesindeki en yüksek akış değerini oluşturur ve model sonuçları üzerinde çok etkilidir. Model kalibrasyonu çalışması sonrasında, üç senaryo koşulu oluşturulmuştur. Üç farklı hidrolojik senaryo koşulu için YAS seviyesinde düşüşler görülmüştür. Model tahminleri kullanılarak, YAS akım yönü haritası oluşturulmuştur. Genel olarak, çalışma alanındaki karstik travertendeki YAS kuzeyden güneybatıya ve devamında güneye doğru hareket etmekte iken, karst olmayan akiflerde YAS hareketinin güneye doğru olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Altınova, Karstik akifer, Modelleme, Visual MODFLOW Flex, YAS seviyesi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out over the karstic area of Altınova region in Antalya-Turkey. The aim of this study is to simulate groundwater in the karst region of Altınova using Visual MODFLOW Flex. The study also aims at assessing the current condition of groundwater in Altınova and formulate scenarios to foresee the future groundwater table elevation. The model girds were designed in such a way that the spatial resolution has a dimension of 25600 m2 over an area of approximately 75 km2. The model domain was divided into two recharge and hydraulic conductivity zones based on the geological formation. The model was run as two dimensional in steady-state. Hydraulic conductivity in the lateral direction was handled as the only calibration parameter. The computed groundwater table elevations were calibrated by comparing with average observed groundwater table elevations data collected in Nov 2015, Feb 2016 and May 2016. The calibration results in the Kurşunlu non- karstic area tend to be more satisfactory with lower residual values than in the travertine karstic area. Overall the correlation coefficient between measured and simulated groundwater table elevation was reasonable with the value of 0.99. The calibrated values of hydraulic conductivity in both karst and non-karst area ranged from 0.01 to 266 m/day. Overall, the calibrated values of hydraulic conductivity in both karst and non-karst areas of Altınova were within the literature ranges. The water budget in the period of the simulation shows a good balance between inflow and outflow. Recharge was the highest component of inflow in the water budget for the entire study area and was sensitive in the model. Following the model calibration, three management scenarios were developed. The groundwater table elevation imperiled to decline under different three hydrological scenarios. A groundwater flow direction map was produced based on modeling outputs. Overall, the groundwater flows from north to southwest then to south in the karstic travertine, while in the non-karst Kurşunlu formation the groundwater flows from north to the south. KEYWORDS: Altınova, Groundwater table elevation, Karstic aquifer, Modeling, Visual MODFLOW Flex.