Uranil baskılı poli(pirolobenzometakrilamid-Co-metakrilik asit-Co-divinil benzen) pmdu polimerinin sentezi karakterizasyonu ve uranyum zenginleştirmede kullanımı
Synthesis and characterization of uranyl imprinted polymer poly (pyrolobenzomethacrylamide-Co-methacrylic acid-Co-divinyl benzene)pmdu and usage in uranium enrichment
- Tez No: 540301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
1-(2-Aminofenil)pirol ve metakriloil klorür ile elde edilen monomer ve metakrilik asit monomeri kullanılarak yeni bir uranil(UO22+) iyon baskılı polimer sentezlendi ve karakterize edildi. Sentezlenen imprinted polimer uranyumun katı faz ekstraksiyonu ile zenginleştirilmesinde adsorban olarak kullanıldı ve optimum deneysel şartlar belirlendi. PMDU imprinted polimeri için belirlenen şartlar: pH: 5, elüent türü: 3 M HClO4, elüent akış hızı: 1 mL.dk-1, örnek akış hızı: 1 mL.dk-1, elüent hacmi: 20 mL ve örnek hacmi: 750 mL olarak belirlendi. Uranyum ölçümleri ise UV-VIS Spektrometre ile yapıldı. Geliştirilen yöntemin gözlenebilme sınırı, zenginleştirme faktörü ve adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla 0.95 µg.L-1, 37.5 ve 96.15 mg.g-1 olarak bulundu. Sentezlenen bu polimer, deniz suyu örneklerindeki U(VI) iyonunun ayırma ve zenginleştirmesinde kullanıldı. Aynı zamanda geliştirilen yöntemin doğruluk kontrolleri için standart referans madde (SRM) örneklerine uygulandı ve U(VI) iyonu kantitatif olarak tayin edildi.
Özet (Çeviri)
A novel uranyl (UO22+) ion-imprinted polymer containing methacrylic acid monomer and obtained monomer from 1- (2-Aminophenyl) pyrrole and methacryloyl chloride was synthesized and characterized. The synthesized imprinted polymer was used as an adsorbent for enrichment of uranium by solid phase extraction and determined optimum experimental conditions. Determined conditions for PMDU imprinted polymer were; pH: 5, eluent type: 3 M HClO4, eluent flow rate: 1 mL.min-1, sample flow rate: 1 mL.min-1, eluent volume: 20 mL and sample volume: 750 mL. Uranium measurements were made with UV-VIS spectrometer. Detection limit, enrichment factor and adsorption capacity of the developed method were found 0.95 μg.L-1, 37.5 and 96.15 mg.g-1, respectively. This synthesized polymer was used in the separation and preconcentration of U(VI) ion in seawater samples. At the same time, developed method were applied standard reference material (SRM) samples for validation and U(VI) ion was determined quantitatively.