Gama ile ışınlanan uranil asetat kristalinin EPR spekroskopisiyle incelenmesi
Gamma-irradiated uranil acetate single crystal was investigated by EPR technique
  1. Tez No: 67298
  2. Yazar: SELÇUK USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, gama ile ışınlanan Uranil Asetat tek kristalinin EPR si incelenmiştir.Gözlenen radikal (CH2COO-) UO2(CH3COO-) radikalidir. Uranil Asetat tek kristalinin birim hücresinde dört molekül vardır fakat iki site gözlenmiştir. Bu da bize birim hücredeki dört molekülün ikişer ikişer manyetik olarak özdeş davrandığını göstermektedir. Gözlenen radikalin g değerleri ve a.i.y.(aşın ince yapı yarılmaları) anizotropiktir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, y -irradiated Uranil Acetate single crystal was investigated by EPR technique.The observed radical was (CH2COO-) UO2(CH3COO-). There are four molecules in the unit cell of Uranil Acetate single crystal. This, therefore, indicates that each of two sets contained of two molecules behave magnetically identical, g values and hyperfine splittings öf the observed radical is found to be unisotropic.