Yüzey baskılı doğal polimerlerle uranyum zenginleştirilmesi ve tayini
Enrichment of uranium with surface imprinted natural polymersand determination
- Tez No: 540320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada doğal bir adsorban olan koyun yününe metakrilik asit ve akrilonitril aşılanıp uranyum ve gluteraldehit kullanılarak yüzey baskılama işlemi gerçekleştirildi. Sentezlenen yüzey baskılı polimer uranyumun katı faz ekstraksiyonu ile zenginleştirilmesinde adsorban olarak kullanıldı ve optimum deneysel şartlar (pH: 5, elüent türü: 3 M HClO4, elüent akış hızı: 0.5 mL.dk-1, örnek akış hızı: 1 mL.dk-1, elüent hacmi: 20 mL ve örnek hacmi: 750 mL) belirlendi. Uranyum ölçümleri ise UV-VIS Spektrometre ile yapıldı. Geliştirilen yöntemin gözlenebilme sınırı, zenginleştirme faktörü ve adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla 1.03 µg.L-1, 37.5 ve 90.09 mg.g-1 olarak bulundu. Sentezlenen bu polimer, deniz suyu örneklerindeki U(VI) iyonunun ayırma ve zenginleştirmesinde kullanıldı. Aynı zamanda geliştirilen yöntemin doğruluk kontrolleri için standart referans madde (SRM) örneklerine uygulandı ve U(VI) iyonu kantitatif olarak tayin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, methacrylic acid and acrylonitrile were grafted onto sheep wool which is a natural adsorbent and surface imprinted was carried out using uranium and gluteraldehyde.The synthesized surface imprinted polymer was used as an adsorbent on enrichment of uranium with solid phase extraction and the optimum experimental conditions (pH: 5, eluent type: 3 M HClO4, eluent flow rate: 0.5 mL.dk-1, sample flow rate: 1 mL.dk-1 , eluent volume: 20 mL and sample volume: 750 mL) were obtained. Uranium measurements were made with UV-VIS spectrometer. The detection limit, the enrichment factor and the adsorption capacity of the developed method were found to be 1.03 μg.L-1, 37.5 and 90.09 mg.g-1, respectively. This synthesized polymer was used for the separation and enrichment of ion (VI) in seawater samples. At the same time, certified reference material (CRM) samples were applied for validation of the developed method and the U(VI) ion was quantitatively determined.