Usage of organoboron based polymeric materials at enzymatic biosensors
Organobor tabanlı polimerik malzemelerin enzimatik biyosensörlerde kullanılması
  1. Tez No: 780884
  2. Yazar: ZEYCAN KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET YILDIRIM TİRGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Henüz çok sınırlı sayıda test edilmiş olan organobor polimerlerin elektrokimyasal enzimatik biyosensörlere uygulanması ve karakterizasyonu bu tez kapsamında incelenmiş olup öncü çalışmalardan biri olduğu için patent başvuruları yapılacaktır, dolayısıyla literatüre katkı yapılacaktır. Bu tezde,biyouyumlu organobor polimerlerin enzim immobilizasyon molekülü olarak kullanılması, hazırlanacak biyosensör sistemine birçok yönden değer katmıştır.Doğrudan elektropolimerizasyon (tek aşamalı) yönteminden yararlanılarak, polianilin film kaplı carbon yüzey baskılı elektrotlar ve poli 3-aminofenilboronik asit film kaplı altın yüzey baskılı elektrotlar / cam karbon elektrot ve yeni organobor polimer film kaplı platin yüzey baskılı elektrotlar / cam karbon elektrot ile elektrokimyasal bir enzimatik biyosensör sistemi geliştirilmiştir.Bu tezde geliştirilecek olan organoboron polimer esaslı enzimatik ve elektrokimyasal analizler, kimya ve tarım endüstrisinde en çok analiz edilen fenolik bileşiklerden biri olan katekolün belirlenmesinde kullanılacaktır. Numune belirleme sistemi olarak tirozinaz enziminin kullanıldığı katekol analizi geliştirilmiştir. Geliştirilen biyosensör sistemi ile fenolik bileşenler, farklı elektrotlarla 1 µM ile 200 µM arasındaki doğrusal aralıkta test edildi. Biyosensör performans koşulları optimizasyonundan sonra, yüzde 3 ila yüzde 10 standart sapma sonuçları aralığında kontrollü katekol eklenmiş yeşil çay numuneleri için gerçek numune analizi yapılmıştır.Son olarak belirtilmesi gerekir ki geliştirilmiş olan biyosensör sistemi taşınabilir ve gerçek zamanlı tayine imkân veren son ürün olarak tasarlanıp ticarileştirme potansiyeline de sahiptir. Doğal gıdaların antioksidan ve antimikrobiyel aktivitelerinin belirlenmesi amacıyla tayini yapılan fenolik bileşikler bir yönüyle kalite kontrol analizi kapsamında yapılmaktadır ve geliştirilen organobor polimer temelli biyosensör sistemi daha hızlı, ucuz, hassas ve gerçek zamanlı testlere imkân verecektir.
Özet (Çeviri)
The application and characterization of organoboron polymers to electrochemical enzymatic biosensors, which have only been tested in a limited number, have been examined within this thesis's scope, and patent applications will be made since this is one of the pioneering studies. Therefore, contribution to the literature will be made. In this thesis, the use of biocompatible organoboron polymers as enzyme immobilization molecule is added value to the biosensor system to be prepared in many ways. Utilizing the direct electropolymerization (one-step) method, an electrochemical enzymatic biosensor system was developed with polyaniline film coated carbon screen printed electrodes, and poly 3-aminophenylboronic acid film coated gold screen printed electrodes/ glassy carbon electrode, and novel organoboron polymer film-coated platinum screen printed electrodes/glassy carbon electrode. Organoboron polymer-based enzymatic and electrochemical analysis that will be developed in this thesis will be used for the determination of catechol that is one of the mostly analyzed phenolic compounds in the chemistry and agriculture industry. Catechol analysis was developed in which the tyrosinase enzyme was used as the sample determination system. With the developed biosensor system, the phenolic components were tested in the linear range between 1 µM to 200 µM with different electrodes. After the biosensor performance conditions optimization, real sample analysis were also performed for controlled catechol added green tea samples with 3% to 10% range of standard deviation results. Finally, it should be noted that the developed biosensor system can be designed and commercialized as a portable end product that allows real-time detection. Phenolic compounds, which are determined to determine the antioxidant and antimicrobial activities of natural foods, are partly made within the scope of quality control analysis, and the developed organoboron polymer-based biosensor system will allow faster, cheaper, precise, and real-time tests.