Hipericum triquetrifolium turra bitkisinin sıçanlarda kemoterapi nedenli testiküler toksisiteye karşı koruyucu etkisi
Protective Effect of Hipericum triquetrifolium Turra Against Chemotherapy Induced testiculer toxicity in Rat
  1. Tez No: 540327
  2. Yazar: SENANUR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Patoloji, Biology, Physiology, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kemoterapide, siklofosfamid (CP) gibi yüksek doz alkilleyici ajanlar, çoklu organ toksisitesine neden olmaktadır. Testiküler hasar da yaygın olarak görülmesine rağmen, antikanser ilaçların bu yan etkisi diğer yan etkilere göre daha az araştırılmıştır. Bizim çalışmamızda da sıklıkla kullanılan bir antikanser ilaç olan CP' nin testiküler toksisiteye karşı, Hipericum triquetrifolium Turra (HT, Kantaron) bitki ekstresinin hücre koruyucu etkisi araştırıldı. Bu amaçla Wistar cinsi sağlıklı, 3-4 aylık, 200±20 g, erkek albino sıçanlar her grupta 7 hayvan olacak şekilde 9 gruba ayrıldı (kontrol/ 150 mg/kg CP/ 25, 50, 100 µg/ml HT grupları/ CP+25, 50, 100 µg/dl HT grupları ve 0.2 ml DMSO). Tüm enjeksiyonlar intraperitonal olarak yapıldı. CP hariç diğer kimyasallar 6 gün boyunca her gün verildi. CP' li gruplarda, CP, 6. gün tek doz olarak verildi ve 7. gün ketamin/ksilazin anestezisi altında kan ve doku örnekleri alınarak hayvanlar öldürüldü. Alınan örnekler biyokimyasal, histopatolojik, immünohistokimyasal (kaspaz 3, Bcl-2, Bax) ve Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop (LTKM) ile incelendi. HT 'nin antioksidan etkilerini saptamak için biyokimyasal parametrelerden malondialdehid (MDA), glutatyon (GSH), süperoksitdismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), toplam antioksidan seviye (TAS), toplam oksidan seviye (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ) düzeylerine bakıldı. CP verilen gruplarda MDA ve TOS 'nin artması ile GSH ve TAS'nin azalması CP nedenli oksidatif hasarı gösterdi. Histopatolojik ve İmmünohistokimyasal olarak dokuların boyanması, CP nedenli testiküler hasarı açık bir şekilde gösterdi. Deneysel sonuçlarımız, sıçanlarda HT'nin metanol ekstresinin 100 mg/kg'lık dozunun diğer dozlarına göre daha etkili ve CP'ye karşı koruyucu olduğunu göstermektedir. Bu çalışma ESOGÜ /HADYEK izni ile yapılmıştır (No: 531-2/2016).
Özet (Çeviri)
High-dose alkylating agents such as cyclophosphamide (CP) in chemotherapy cause multiple organ toxicity. Although testicular injury is also common, this side effect of anticancer drugs has been less studied than other side effects. Therefore, the cell protective effect of Hypericum triquetrifolium Turra (HT) extract against testicular toxicity was investigated. With this in mind, healthy male albino Wistar rats, aged 3-4 months weighing 200±20 g, were divided into 9 groups, each of them containing 7 members (Control, 150 mg/kg CP/ 25, 50, 100 µg/ml HT Groups, CP+25, 50, 100 µg/dl HT Groups and 0.2 ml DMSO). All the injections were applied intraperitonally. Except for CP, all the other chemicals were given for 6 consecutive days. In the CP groups, the drug was given only one dose a day. On the 7th day, the rats were sacrificed under ketamine/xylazine anaesthesia before their blood and tissue samples could be taken for analysis. The samples were then analysed biochemically, histopathologically and immunohistochemically (caspase 3, Bcl-2, Bax). In order to determine the effects of antioxidant properties of HT, MDA, GSH, SOD, CAT, TAL, TOL and OSI were analysed. In the CP group, decreased GSH and TAS with increase in MDA and TOS showed oxidative damage caused by CP. Caspase 3, Bcl-2, Bac immunoactivities showed CP-related testicular damage depending on the severity of coloration. Our experimental results show that the methanol extract of HT is more effective and protective against CP than other doses of 100 mg/kg in rats. This study was conducted with ESOGÜ/HADYEK.(No: 531-2/2016).