Şirvan dağı (Kayseri - Pınarbaşı) florası
The Flora of Şirvan mountain (Kayseri - Pınarbaşı)
- Tez No: 8084
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, 1986-1989 yılları arasında toplanan bitki örneklerinden oluşmakta ve Şirvan dağı florasını kapsamaktadır. Bu süre içerisinde toplanan örneklerden 189 tür tanımlanmıştır. Tanım lanan türlerden 41* i (% 22,5) endemiktir. B6 karesinde bulunan araştırma bölgemizde ilk defa toplan mış olan 15 tür bulunmaktadır. Türlerin fitocografik dağılışmdaki oranları şöyledir: ir. -Tur. % 31.7, Akd. % 6.8, Euro.-Sib. % 1.8. Araştırma alanından toplanan 189 türden; 2* si Gymnospermae, 187*si Angiospermae'dır. Angiospermae'den olan türlerin ise 174'ü Dikotiledon, 13'ü Monokotiledon'dur. En fazla tür bulunduran ilk beş familya sırasıyla; Composit&e (32), Labiatae (22), Legtminosae (15), Caryophyl laceae (10), Boraginaceae (8)'dir. En fazla tür içeren ilk beş cins sırasıyla; Salvia (8), Dianthus (5), Hypericum (5), Astra galus (5), Centaurea (4)*dır. ANAHTAR KELİMELER : Türkiye Florası, Şirvan Dağı, Irano-Turanien Bölge, Kayseri, Anadolu Diyagonali.
Özet (Çeviri)
The study area which is located in the eastern part of Central Anatolia is under the effective control of Semi-arid type of mediterranean climate. The flora of the study area is not so rich and is represented by 48 families, 130 genera and 189 species. % 31.7 of these species has been originated from Irano-Turanien f loristic region. The widespread families are as follows: Campositae (32), Labiatae (22), Leguminosae (15), Caryophyl laceae (10), Boraginaceae (3), Cruel ferae (8), Fagaceae (6). KEY W3KDS: Flora of Turkey, Şirvan Mountain, Irano-Turanien Region, Kayseri, Anatol ian Diagonal.