Kızıliniş-Geyraz (Tokat) florası
  1. Tez No: 8352
  2. Yazar: ŞAMİL BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI- Ö Z E O? 71 Bu araştırma 20 ay süre ile toplanan bitki örneklerinden oluşmakta ve Kızıliniş-Geyraz (Tokat) florasını kapsamaktadır. Bu süre içinde 782 örnek toplanmıştır. Alanın florası 69 familya ve 255 cinse ait 402 türden oluşmaktadır. Adlandırılan türlerin 42* si (%10.4) Yurdumuz için endemiktir. A6 karesinden toplanan 140 tür yeni kayıt durumundadır. Türlerin bitki coğrafyası bölgelerine dağılımı ve oranları şöyledir: Iran-Turan elementleri $6 (?J2.l.l), Avrupa-Sibirya elementleri £? $11$), Akdeniz elementleri 2# (#3û9)'dir. Toplam türlerin 2» si Pteridophyta, 400 !ü Sperma tophyta bölümlerine aittir. Gymnospermae alt bölümü 4, Angiospermae alt bölümü ise 396 türe sahiptir. Angiospermae'ye ait türlerin 27' si Monocotyledoneae, 369 'u Dictyledoneae sınıflarında yer almaktadır. Araştırma alanında en fazla türle temsil edilen familyalar sırasıyla: Asteraceae (55)» Fabaceae (40), Lamiaceae (32), Brassicaceae (28), Caryophyllaceae (20), Rosaceae (20), Bora- ginaceae (16), Apiaceae (13), Poaceae (11), Scrophulariaceae (9). Floradaki en büyük cins ve kapsadığı tür sayılan ise şöyledir: Astragalus (11), Salvia (9), Ranunculus (7), Centaurea (6), Siline (6), Minuartia
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY This research of the plant samples and flora of Kızıliniş- Geyraz (Tokat) which has been collected within an interval 20 months. 7,'ithin this period 782 species has been collected. The flora of area accur from 402 species belong to 69 familia and 255 genus. 42 ($10,4) of named species are endemic for our country 140 species that has been collected from A6 square for the first time will be recorded. a* The scattering rations of the speoies to the phyt o geographic regions are as follow: Irano -Turanian s elements 86 (21.1 $), Euro-Siberians elements 47 (ll»4 #)i Mediterraneans elements 24 (5 »9 #). 2 species out of the total belong to Pteridophyta division, the «mining 400 belong to spermatophyta division. Gymnospermae and Angiospermae subdivisions has 4 and 396 spe cies, respectively. 27 of the species that belong 60 Angio spermae are in the monocotyledons e - class, and the remaining 369 belong to Dicotyledoneae class. 0 The families that have most of the species are as follows» Asteraceae (55), Fabaceae (40), Lamiaceae (32), Brassicaceae (28), Caryophyllaceae (20), Rosaceae (20), Boraginaceae (16), Apiaceae (13), Poaceae (11), Scrophulariaceae (9). The greatest genera and species numbers in. the flora t are os follows: Astragalus (11), Salvia (9), Ranunculus (7), Contauroa (6), Silene (6), Minunrtia (5), Campapanula (5), Hypericum (4).