Ceylanpınar ekolojik koşullarında bazı adi fiğ (Vicia sativa L.) çeşitlerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determining yield and yield components of some common vetch (Vicia sativa L.) varieties in ecological conditions of Ceylanpinar
  1. Tez No: 540334
  2. Yazar: YAKUP ALKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, bazı adi fiğ (Vicia sativa L.) çeşitlerinin Ceylanpınar ekolojik koşullarında verim ve verim öğelerinin belirlenmesi amacıyla, 2014-2015 ekim sezonunda, çiftçi arazisinde, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı ve kışlık olarak yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak ülkemizde tescil edilmiş 11 adet adi fiğ çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada bitkide bakla sayısı özelliği dışındaki tüm özellikler için adi fiğ çeşitleri arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre incelenen özelliklerin aşağıdaki şekilde değişim gösterdiği belirlenmiştir. Bitki boyu 77.47-91.77 cm, yaş ot verimi 1749.00-2701.00 kg/da, kuru ot verimi-408.07-643.56 kg/da, ham protein oranı % 16.46-24.22, bitkide bakla sayısı 17.50-21.70 bakla/bitki, baklada tane sayısı 5.43-6.57 tane/bakla, tane verimi-130.22-186.67 kg/da, bin tane ağırlığı 45.77 -63.20g. Araştırma sonucuna göre, Ceylanpınar ekolojik koşullarında yaş ot verimi, kuru ot verimi ve tane veriminden oluşan üç önemli özelliğin tümü bakımından öne geçen tek çeşit Ürkmez çeşidi olurken, bitki boyu ve 1000 tane ağırlığı özellikleri bakımından ise Özveren çeşidi öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine yield and yield components of common vetch (Vicia sativa L.) varieties in ecological conditions of Ceylanpınar, district of Şanlıurfa province, in Southeastern of Turkey. For this reason, a field experiment was established and carried out in winter sowing according to a complete randomized blocks design in 2014-2015 growing season. Registered 11 common vetch varieties were used as a material of the study.