Landsat-5 TM sayısal uydu verileri yardımıyla Ceylanpınar ovası topraklarının sınıflandırılmasında süpervised ve unsupervised metodların uygulanması
  1. Tez No: 7442
  2. Yazar: NACİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URAL DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
&2 ÖZET Bu çalışmada Landsat-5 TM sayısal uydu verileri kullanılarak ürfa- Ceylanlanpmar Ovası topraklarının detaylı toprak haritası yapılmıştır. Çukurova üniversitesi Uzaktan Algılama Merkezinde yapılan çalışmada ardışık iki yıla ait (Eylül 1986- Ekim 1987) veriler değerlendirmeye tabi tutulmuş, ham görüntülerde altı bandda tek boyutlu histoğramiar çıkarılmış ve sınıf parlaklık değerleri gözlenmiştir. Küme l eme çalışmalarında toprak seri ve faz sınırlarının en iyi ayırımının 3., 5. ve 7. band 1 arda olduğu gözlenmiş ve değişik algoritma değerleri verilerek bilgisayarda sayısal veriler kümelenmeye zorlanmış ve görüntüler elde edilmiştir. Arazi gerçeği doğrulamasında sınıflandırılmış görüntüler üzerindeki her smıfa karşılık olarak toplam 73 kuyu açılmış, 21 toprak serişi tanımlanmış, isimlendirilmiş ve lejant geliştirilmiştir. Bir sonraki aşamada her bir toprak seri ve fazım kapsayacak şekilde test bölgeleri seçilmiş ve bu test bölgeleri bilsayarda tekrar kümelenmeye zorlanarak ve arazi gerçeği alınmıştır. Ancak test bölgeleri seçiminde özellikle bölgede yaygın seriler dikkte alınmış, lokal olarak oluşmuş aluviyaiier ve sulu tarım arazileri dikkate alınmamıştır. Arazi gerçeğinde bilgisayarda elde edilen sınıfların çok iyi bir şekilde ayırt edildiği, test bölgeleri detaylı toprak har i taşıyla doğrulanmıştır. Toprak serilerinin özellikle 1. ve 2. bantlarda çok karıştığı, ancak band 5'te kısmen, 3, 7'de ise tün toprak serilerinin birbirlerinden rahatlıkla ayırt edilebildiği gözlenmiştir. Toprağın yansıma karakteristiklerini etkileyen ana materyal, toprak rengi, kireç içeriği, kil içeriği, topografya, taşlılık ve ver tik özelliklerin toprak seri ve faz sınırlarının ayrılmasında etkili oldukları görülmüştür. Aynı toprak serisinin aynı eğimine ait (£0-2) mikrorölyef inin dahi uydu görüntüleriyle ayırt edildiği gözlenmiş ve sayısal uydu verilerinin çok detaylı toprak etütlerinde de kullanılabileceği belirlenmiştir.43 Son aşamada her bir toprak serisinin ortalama parlaklık ve standart sapmaları, belirlenmiş ve test bölgelerinin bir Supervised metod ile sınıflandırılması yapılmıştır. Sınıflandırma sonucunda elde edilen istatistiksel değerlerin aynı yıla ait verilere Supervised metodunun uygulanablirliği gözlenmiştir. Kısaca bulgular bize göstermiştirki arid iklime sahip toprakların sınıflandırılmasında sayısal uydu verilerinin çok iyi bir sonuç verdiği ve.geniş alanların detaylı toprak haritalarının yapılmasında bu metodun zaman, maliyet ve doğruluk açısından büyük avantaj sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY In this study, the detailed soil map is of the Urfa-Ceylanpmar plain made by numerical LANDSAT-5 TM images, The images belonging to two progressive years are used and interprated by the ç, U,, Faculty of Agriculture Remote Sens i g Center, The unclassified images were initialy passed through a fine sieve and histograms were obtained for each band and spectra, The resolution was interpreted on histograms, In clustering studies the best soil phase and soil series boundaries were obtained by bands 3, 5 and 7, In the ground truth, the classified images «ere interpreted and 73 soil pits were dug, 21 soil series were defined, and named for each class, In the second stage test areas for the soil phases and the soil series were chosen and reclassified, However, extensive soil series were considered as test areas instead of 8 alluvial soils and irrigated areas. In the third stage, the ground truths showed that the classified images were compatible with the soil surveys. Soil series were confused in bands 1 and 2, whereas they were partly seperated in bands 3. and 7, Soil series and soil phase boundary separations were found to be influenced by soil color end thopography (0-2) were also accomplished by numerical data, This study revealed that detailed soil maps can be made by the numerical LANDSAT-5 TM images, Finally, spectral ref lectansces of each soil series were defined and applied to other test areas by supervised methods. The results indicate that the soil surveys of arid regions as whell as extensive and thopogr-af ically uniform areas can be undertaken by LANDSAT-5 TM images,