Derin kazıda farklı iksa sistemlerinin kullanımı
The use of different reinforcement systems in deep excavation
  1. Tez No: 540336
  2. Yazar: ALİİHSAN KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapılara ait olan kazılarda, kuru zeminlerin kendini tutamayıp kayması ihtimaline karşı, kazı yüzlerine destek olmak amacıyla uygulanan sisteme iksa denir. Yapılacak olan kazı neticesinde oluşturulacak iksa sisteminin yapımında zemin etütlerinden öğrenilen parametreler ve jeolojik durum, çevrede yer alan yapıların ve yolların durumu, altyapı tesisatlarının konumu birlikte irdelenmiştir. Çevre yapılarında insan sağlığını en ufak dahi riske atabilecek durumlardan kaçınılmıştır. Gerekli incelemeler ışığında iksanın ne kadar dayanıma sahip ne tür bir tasarım uygulanacağına karar verilmiştir. İksa yapıları yüksek risk ve önem arz ettiğinden tasarım aşamasında mümkün olduğunca emniyette kalınması öncelik olarak belirlenmiştir. Örnek proje olarak İstanbul 'da bulunan 32 m kazı derinliği ve 92.000 m³ hacimde hafriyat alınmasını gerektiren bir otel projesi incelenmiştir. İksa tasarımı yapılırken zeminin tipi kazı derinliği ve tabakalanmanın hangi bölgelerde ne derecede olduğu gerekli etüt çalışmaları ile belirlenmiştir. Çalışma sahasında zemin inceleme raporlarına göre 0-5 m arası dolgu, 5-7 m arası kil, 7-32 m arası ise çatlaklı-kırıklı kumtaşı tabakalarının bulunduğu görülmüştür. Projenin tasarımında iksa sistemi olarak betonarme perde, ankraj, strut, mini kazık, zemin çivisi, fore kazık, sistemleri kullanılmıştır. Oluşturulan iksa projesinde düşey destek elemanları olarak fore kazık kullanılmıştır. Kazı derinliğindeki zemin yapısı şartları zorlaştırdığından mini kazık ve perde sistemle imalata devam edilmiştir. Yatay destek elemanları olarak ise ankrajlar kullanılmıştır. Çevre binaların ve altyapı tesisatlarının iksa bölgesine yakın olmaları durumunda ankraj yerine zemin çivileri tercih edilmiştir. Bunların yanı sıra gerekli dayanımın oluşturulamadığı veya risk teşkil ettiği durumlarda strut boru destekleriyle iksaya tutucu destek sağlanmıştır. Uygulanan bu sistemlerin sağlıklı olup olmadığı inklinometre, loadcell ve optik okuyucular yardımıyla kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the case of excavations belonging to the buildings, the system applied to support the excavation faces is called shoring in order to keep the dry floors from slipping. The parameters and geological conditions learned from the ground surveys in the construction of the shoring system which will be constructed as a result of the excavation, the situation of the structures and roads in the environment, the location of the infrastructure installations were examined together. In environmental structures, the smallest risk of human health is avoided. In light of the necessary examinations, it is decided what kind of design will be applied to the resistance of the climate. Because of the high risk and importance of the iksa structures, it is prioritized to remain as safe as possible at the design stage. As a sample project, a hotel project has been examined in Istanbul, which requires 32 m excavation depth and 92,000 m³ volume. When designing the Iksa, the depth of the floor type excavation and the degree in which areas of the stratification were determined with the necessary study studies. According to the soil examination reports in the field of study, 0-5 m between the filler, 5-7 m between the clay, 7-32 m between the cracks-fractured sandstone layers were found. In the design of the project, concrete curtains, anchors, strut, mini piles, ground nails, bored piles, systems were used as shoring system. Bored piles were used as vertical support elements in the generated shoring project. Since the ground structure in the excavation depth has complied with the conditions, the mini pile and curtain system continued to be production. Anchors are used as horizontal support elements. If the surrounding buildings and infrastructure installations are close to the shoring area, ground nails are preferred instead of anchors. In addition to these, the support of strut pipe supports is provided in case the required resistance is not formed or poses a risk. The health of these systems is controlled by the help of the inclinometer, loadcell and optical readers.