Tie-back derin kazı destekleme sisteminin performansının incelenmesi
Investigation of performance of tie-back deep excavation support system
- Tez No: 961177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERGENOKON SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kentsel alanlarda artan yapılaşma ve sınırlı parsel koşulları, derin kazı yöntemlerinin daha yaygın ve efektif şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Derin kazı uygulamalarının artışı, beraberinde kazı destekleme (iksa) sistemlerinin kullanımını da yaygınlaştırmıştır. Bu sistemler, yapı çukurunun çevresindeki mevcut yapılardan kaynaklanan sürşarj yükleri ile aktif toprak basıncını güvenli şekilde karşılamak ve kazının hedeflenen temel kotuna ulaşmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Derin kazı destekleme sistemleri aynı zamanda çevre yapıların yapısal stabilitelerinin korunması açısından da kritik rol oynamaktadır. Derin kazı destekleme sistemleri düşey ve yatay destekleme elemanlarının bir arada kullanılmasıyla oluşturulmaktadır. Günümüzde tasarlanan iksa sistemlerinde düşey destekleme elemanı olarak betonarme kazıklar sıklıkla tercih edilirken, yatay destekleme elemanı olarak ise öngermeli ankrajlar ve zemin çivileri tercih edilmektedir. Ancak bazı özel durumlarda, parsel ortasında yer alan ve çevresinde eş zamanlı olarak derin kazı yapılacak olan yapılar (tarihi yapılar, boru köprüleri, elektrik direkleri vb.) bulunabilmektedir. Bu yapıların, derin kazı süresince hasar görmeden servis ömrüne devam edebilmesi, özel derin kazı destekleme sistemlerinin tasarlanmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda, karşılıklı teşkil edilen düşey iksa elemanlarını birbirine bağlayarak sabitleyen tie-back elemanlar, yapısal stabilitenin korunmasında etkin bir çözüm sunmaktadır. Çelik halatlardan oluşan bu elemanlar, xvii klasik öngermeli ankrajlardan farklı olarak, yük aktarımı için çimento şerbetiyle oluşturulmuş sabit bir kök bölgesine ihtiyaç duymamaktadır. Bu çalışma kapsamında, Yalova'da yer alan bir inceleme alanında tie-back elemanlar ve mini kazıkların birlikte kullanıldığı bir derin kazı destekleme sistemi ele alınmıştır. İlgili destekleme sistemi çalışma sahasında uygulanmış ve performansı hem aletsel gözlem yöntemleriyle hem de sayısal modelleme metotlarıyla değerlendirilmiştir. Farklı zemin profilleri altında, tie-back elemanlarının kazı stabilitesine etkisi ile yatay ve düşey aralıklarının iksa sisteminin performansına olan katkısı irdelenmiştir. Sayısal analizler, sonlu elemanlar yöntemine dayalı PLAXIS 2D yazılımı ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler çalışma sahasında gerçekleştirilen aletsel gözlemlerin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. İlgili çalışma, özel durumlarda tie-back sistemlerinin etkinliğini ortaya koyarak uygulayıcı mühendislik tasarımlarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in urban development and limited land conditions in urban areas require the more widespread and effective use of deep excavation methods. The increase in deep excavation applications has led to the more widespread application of excavation support (buttress) systems. These systems are used to maintaining the structural stability of nearby buildings, safely balance the active soil pressures ensure that the excavation reaches the intended foundation level. However, in some special cases, there may be structures located at the center of a piece of land where deep excavations are carried out simultaneously. Specially designed deep excavation support systems are required to prevent these structures (historical structures, pipe bridges, electricity poles, etc.) from being damaged during the excavation process and to maintain their service life. In this context, tie-back elements that stabilize the excavation by connecting opposing vertical buttress elements to each other provide an effective solution to maintain structural stability. Unlike traditional prestressed anchors, tie-back elements do not require a fixed mortar body to transfer the loads. In this study, a deep excavation support system consisting of tie-back elements and mini piles was investigated in a case study in Yalova, Türkiye. The support system xix was implemented in situ and its performance was evaluated by both instrumental observation and numerical modeling. The effect of tie-back elements on excavation stability and the contribution of horizontal and vertical spacing to the overall performance of the support system were investigated under different soil profiles. Numerical analyses were performed using PLAXIS 2D software based on the finite element method and the results were compared with field monitoring data. This study aims to highlight the effectiveness of tie-back systems in specific scenarios and provide valuable information for practical engineering designs.