Ankrajlı betonarme perdelerin analizi
Analysis of anchored concrete wall
  1. Tez No: 83689
  2. Yazar: ARMAĞAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET ANKRAJLI BETONARME PERDELERİN ANALİZİ K. Armağan KORKMAZ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı: Prof. Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir, 1999 Son yıllarda, kazı emniyetlerinin arttırılması istemini karşılayacak bir yapı sistemi olarak Ankrajlı Betonarme Perdeler karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda mühendislik açısından Ankrajlı Betonarme Perdeler önemli bir yer tutmaktadır. Bu yeri her geçen gün sağlamlaşmakta ve artan kullanım alanları ile Ankrajlı Betonarme Perdeler vazgeçilmez hale gelmektedir. Ankrajlı betonarme perdelerin yapılmasındaki esas amaç, kazı çevresindeki zeminin, yatay ve düşey yer değiştirmesinin önlenmesi veya en aza indirilmesidir. Ankrajlı Betonarme Perdeler, derin kazıların desteklenmesinde kullanımı olan iksa sistemleridir. Perdelerin inşaasından sonra kademeli olarak kazı yapılmakta ve her kazı adımında zemin içerisinde çimento şerbeti enjeksiyonu ile oluşturulan bir kök içinde yüksek mukavemetli çelik donatılar yerleştirilerek sisteme öngermeverilmektedir. Bu sistemde ankraja uygulanan öngerme kuvveti ile kazı stabilitesi sağlanır ve ayrıca, kazının yer değiştirmeleri de kontrol edilir. Diğer destekleme sistemlerine göre daha ekonomik olması da Ankrajlı Betonarme Perdelerin önemli avantajlarındandır. Bunun gibi bir çok avantajları yanında, birbirinden farklı üç malzemeden oluşmuş karmaşık bir yapıda olması da göz ardı edilmemelidir. Ankrajlı Betonarme Perde Sistemlerinin, bulundukları ortamlara ve çevre koşullarına göre detaylı çalışmalar sonucu tasarlanması ve inşaa edilmesi şarttır. Özellikle yük iletiminin sağlandığı ankraj kökünün yapısı, uygulamanın yapılacağı zemin çok iyi incelendikten sonra belirlenmelidir. Ankraj sistemlerinin bulunduğu zemin cinsine göre gösterdikleri davranışların farklılıkları yapılan deneyler ve gözlemler ile belirlenebilmektedir. Ülkemiz dışında ankraj sistemleri üzerinde yapılması gereken deneyler ve gözlemlemeler şartnameler ile zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde maalesef henüz bu aşamaya gelinememiştir. Bu da göstermektedir ki Ankrajlı Betonarme Perde Sistemler hak ettiği yeri bulamamıştır. Bu çalışmada, ankrajlar ve ankrajlı betonarme perdeler ile ilgili detaylı bir yaklaşım sunulmuştur. Teorik ve pratik yönleri üzerinde durulmuş, çeşitli zeminlerde ankrajın taşıma kapasitesi ve davranışları ayrıca bu zeminlerde ankraj teşkil metodlan incelenmiştir. Ankrajlı Betonarme Perde Sistemlerin ana mekaniği anlatılmış, ankraj boyutları ve zemin parametrelerini içeren amprik denklemler de sunulmuş ve nümerik methodlardan bahsedilmiştir. Ankraj sistemleri üzerine uygulanan deneyler ve kabul şartlan da son bölümde incelenmiştir. Ekte Bowles tarafından yapılmış bir bilgisayar programının ankrajlı betonarme perdelere uyarlanmış şekli sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Ankrajlar, Ankrajlı Betonarme Perdeler m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF ANCHORED CONCRETE WALL K.Armağan KORKMAZ University Of Balıkesir, Institute of Science Department Department of Civil Engineering (M.S. Thesis/Supervisor: Proff.Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir, 1999 In recent years, Anchor Concrete Walls, which is to increase excavation safe, become important structure. In this meaning, Anchored Concrete Walls keep a place increasing in engineering. Day by day this place is getting to be more attractive and important. The main purpose for the design of tied - back walls is to prevent or to minimise vertical and horizontal movements around the excavation. Anchored Concrete walls are common construction method for the support of steep and deep excavations. In this method, the excavation is carried out in stages, and at each stage wall is constructed on which a prestressing force is applied through soil anchors prior to proceeding with the next stage of excavation. Prestressed soil anchors comprise of high strength steel reinforcement placed in a drill hole and a concrete anchorage root formed with pressure injected cement grout. With the aid of the prestressing force applied on the wall, the stability of excavation sides is ensured and the deformations are kept under contol. Usually it is the most economic support system for deep and wide excavations. Anchored concrete walls, whereas having a lot of advantages over the other methods of excavation support systems, compose of three different materials have to be in control. IVThe anchored excavation support systems preferred in the deep excavations that take place in the centre of the cities, must be designed and constructed after detailed observations according to the environmental conditions and circumstances they will be in. Particularly, the type of the fixed anchor zone, transferring the load, must be chosen after the complete observation of the ground. Differences in the behaviour of the anchorage systems in different ground conditions are being controlled by tests and long-term monitoring tests of the anchorage systems. Expect our country, in all other countries, the contractors are being forced to apply the anchorage tests and long-term monitoring tests defined by their standards. In our country unfortunately it is not an obligation. So it shows us that this structure couldn't be given importance whereas it deserves. In this study, a detailed approach about Anchors and Anchored Concrete Walls were presented. Theorical and practical ways were discussed. Behaviours and bearing capacities of Anchors in different kind of grounds and construction methods were researched. Mechanical properties of Anchor Concrete Walls were told, Ampric equations which have included Anchor Dimension and parameters of ground and numerical methods were mentioned and in last section tests and standard conditions were given. Also in this study a computer program, Which was coded by Bowles, was added to drive Anchored Concrete Walls. Key Words : Anchors, Anchored Concrete walls, Tied-back walls.