Ortaokul öğrencilerinin temizlik ve hijyen konusundaki farkındalıklarının ve tutumlarının belirlenmesi(Kars ili örneği)
Determining secondary school students awareness and attitudes towards cleanliness and hygiene(sample of Kars)
  1. Tez No: 540365
  2. Yazar: EBRU YILMAZEL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Temizlik, hijyen ve kişisel hijyen alışkanlıkları bireyin fiziksel ve ruhsal sağlığını sürdürmesinde ve gelişiminde son derece önemli bir yere sahiptir. Toplumun geleceğini, çocukların temizlik ve hijyen uygulamalarında yapacakları doğru ya da yanlış uygulamaların sonuçları belirleyecektir. Buna karşılık literatürde temizlik ve hijyen uygulamalarına yönelik öğrenci davranışları ile ilgili yapılan araştırmaların sınırlı olduğu görülmüştür. Bu durumda“Öğrencilerin temizlik ve hijyen alışkanlıkları nelerdir?”sorusunun yanıtlanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yapılan bu araştırma ile ortaokul fen bilgisi müfredatında da yer alan temizlik, hijyen ve kişisel hijyen alışkanlıkları konusunda, fen okuryazarı olmalarını hedeflediğimiz öğrencilerin tutumlarını ortaya çıkarmak ve hijyen farkındalığı kazandırmak amaçlanmıştır. Araştırmada karma tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Kars ili merkezinde ki 12 farklı ortaokulda öğrenim görmekte olan 712'si kız, 588'i erkek olmak üzere toplam 1300 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Temizlik ve Hijyen Alışkanlıkları Ölçeği”ve açık uçlu sorular kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilmeyen 237 ortaokul öğrencisine“Kişisel Temizlik ve Hijyen Alışkanlıkları Ölçeği”uygulanarak geçerlilik ve güvenilirliğine bakılmıştır. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik düzeyi oldukça yüksek bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgularda, ortaokul öğrencilerinin genel temizlik ve hijyen davranışlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin; cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre genel temizlik ve hijyen düzeylerinin istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür (p>.05). Öğrencilerin büyük çoğunluğunun evinde temizlik ve hijyen konularına özen gösterildiği, temizlik ve hijyen konularında aileleri tarafından uyarıldığı görülmektedir. Öğrencilerin yarısına yakın bir bölümünün okullarında temizlik ve hijyen konularında eğitim aldığı ve eğitim alan öğrencilerin aldıkları bu eğitimden memnun olmadığı görülmektedir. Okullarında temizlik ve hijyen konusunda eğitim almayan öğrencilerin ise % 89.4'ü okullarında temizlik ve hijyen konusunda eğitim verilmesini istemektedir.
Özet (Çeviri)
Cleanliness, hygiene and personal hygiene habits are highly important for surviving and improving a persons physical and mental health the result of childrens true or wrong applications about cleanliness and hygiene will determine societys future. Whereas, it has been seen that there are limited studies about students behaviours towards cleanliness and hygiene applications in literature. In this case, it is revealed that it is needed to answer this question“What are the students cleanliness and hygine habits?”In researches have been done, it is aimed to reveal the secondary school students knowledge of cleanliness, hygiene and personal hygiene habits and acquire them who we aim to make science literature, hygiene awareness. In research mixed scanning technique is used. The working qroup of the research are the 1300 students, 712 of them are girls and 588 of them are boys who receive education in 12 different schools in Kars in the education years between 2016 and 2017 to get information, personal information form, opend-ended questions and“Personal Cleanliness and Hygiene Habits Seale”which has been developed by the researcher have been used. To examine the reliability and validty of the“Personal Cleanliness and Hygiene Habits Scale”, the scale is applied to 237 secondary school students who not included to study and it is found out that the reliability and validity level at the scale is fairly high. In evidences obtained from research, it is determined that secondary school students general cleanliness and hygiene habits are high. It is seen that there is no highly statistical differentiation between the students general level of cleanliness and hygiene according to their gender and age (p>.05). It is seen that the vast majority of the students home cleanliness and hygiene is cared and the students are warned about cleanliness and hygiene by their family. It is seen that approximately half of the students are educated about cleanliness and hygiene and educated students aren't satisfied with the education. The % 89.4 of the students who aren't educated wants to be educated abaut cleanliness and hygiene.