Mesane ürotelyal karsinomlarında cd24 salınımının derece ve evre ile ilişkisi
The link between cd24 expression, grading and staging of bladder urotelial carcinomas
  1. Tez No: 540377
  2. Yazar: ŞULE CANBERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BEHZATOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: B lenfosit belirteci olarak bilinen CD24, ayrıca intrasellüler sinyal iletiminde, hücre-hücre ve hücre-matriks arasındaki haberleşmenin düzenlenmesinde önemli bir yer almaktadır. Son 10 yılda CD24 salınımı ile birçok tümörün ilerlemesi ve prognozu arasında ilişki bulunmuştur. Bu çalışmada amacımız, CD24 salınımının mesane ürotelyal karsinomlarında, en önemli morfolojik prognostik parametreler olan tümör evresi ve diferansiasyon derecesini karşılaştırmak ve etkinliğini tartışmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2005- Ekim 2008 yılları arasında, S.B İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Laboratuvarı'nda mesane transüretral rezeksiyon biyopsi (TUR-B) materyali olarak gönderilmiş ve ürotelyal karsinom tanısı almış 79 olgu çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan olguların 40'ı evre pTa, 20'si evre pT1 ve 19'u evre pT2 dir. Düşük dereceli olgu sayısı 20 olup yüksek dereceli olgu sayısı 59 du. İmmunhistokimyasal metodla CD24 salınımının değerlendirmesi yoğunluğa göre; yok (skor:0), zayıf (skor:1), hafif derecede (skor:2), kuvvetli (skor:3) boyanma şeklinde değerlendirildi. Ürotelyal karsinom olgularında CD24'ün immunhistokimyasal salınım derecesi ile karsinomun evresi ve derecesi arasındaki ilişki istatistiksel olarak arandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Initially, CD24 was identified as a B cell marker, in addition to a role of CD24 for the intracellular signaling; it also participates in the regulation of cell to cell and cell to matrix interactions. CD24 has been implicated in the progression of several types of cancer and has been identified as prognostic factor in last 10 years. We focused our attention on possible associations between CD24 expression and stage-grade of tumors in bladder urothelial carcinoma as important morphologic- prognostic parameters. DESİGN: A total of 79 patients with bladder urothelial carcinomas were included in this study and these 79 patients underwent transurothelial resection biopsy at Istanbul Education and Research Hospital between January2005-December2008. The cases used in this study included 40 patients with stage pTa, 20 patients with stage pT1, 19 patients with stage pT2 tumors. The specimens included 20 low grade and 59 high grade tumors. The intensity of CD24 staining was scored as negative (score 0), weak (score 1), moderate (score 2) or strong (score 3).the aim of this study was to evaluate the status of CD24 expression by immunohistochemistry in bladder urothelial carcinoma and to investigate the association CD24 protein expression with clinicopathologic parameters. RESULTS: We found that CD24expression was associated with invasive (pT1-2) and noninvasive (pTa) tumors. Normal urothelial epithelium from nonneoplastic cases and the adjacent nonneoplastic urothelium in cancer specimen demonstrated weak immunoreactivity for CD24 with well-confined localization in the apical cytoplasm or apical membranes. (score0-1) the most distinctive feature of CD24 expression was that the invasive cancer cells lost the apical polarity of CD24 tissue and in low grade tumors. The invasive cancer cells showed a nonpolarized cytoplasmic staining of CD24 of the stage pTa (noninvasive), displayed weakly staining in CD24 expression in tumor cells and most staining showed on apical localization. CONCLUSION: The overexpresion of CD24 with loss of apical localization is a marker of stromal invasion and high tumor grade in urothelial carcinoma. This study provides the basis of future investigations of CD24 as a potential serum marker or target of antibody-based therapeutics in bladder urothelial carcinoma.