Mesane ürotelyal karsinomlarında cd44, sitokeratin 20 ve survivin ekspresyonunun tümörderece ve evresi ile ilişkisi
Clinical use of tumor markers for the detection and prognosis of bladder carcinoma:A comparison of cd44, cytokeratin 20 and survivin
  1. Tez No: 528717
  2. Yazar: TAHA NUMAN YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DİRİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Üroloji, Pathology, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mesane kanseri üriner sistem kanserleri arasında en sık görülen kanserdir. Bu tümörlerin %90'dan fazlasını ürotelyal karsinomlar oluşturmaktadır. Ürotelyal karsinomlar sıklıkla ileri yaşlarda görülmesine karşın daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Mesane tümörlerinde prognozu belirleyen en önemli faktörler tümörün histolojik derece ve evresidir. Bu çalışmada mesane ürotelyal karsinomlarında CD44, CK20 ve survivin immünreaktivitesi araştırılmış ve bu belirleyicilerin tümöre (sayı, boyut, patern, derece, evre, rekürrens, progresyon) ve hastaya (yaş, cinsiyet) ait özelliklerle ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışma materyalini 2000 ile 2009 yılları arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında mesane tümörü tanısı konularak transüretral rezeksiyon yapılan 82 hasta ve bu hastalara ait histopatolojik spesimenler oluşturmaktadır. Tüm histolojik örnekler tek patolog tarafından (E.Ş.A.) WHO/ISUP sınıflama sistemine göre yeniden değerlendirilmiş ve 44 olgu düşük dereceli papiller ürotelyal karsinom, 38 olgu yüksek dereceli papiller ürotelyal karsinom olarak gruplandırılmıştır. İmmünhistokimyasal değerlendirmeler sonucunda tümör derece ve evresi ile CK20 ve survivin boyanma oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p< 0.05). Derece ve evre artışı ile CD44 pozitiflik oranının ise anlamlı bir şekilde azaldığı gözlendi (p= 0.002, p= 0.0001). Protein ekspresyonlarının rekürrens ve progresyon ile ilişkileri gösterilemedi (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the most common cancer of the urinary tract. Urothelial carcinoma constitutes more than 90% of these tumors. Although urothelial carcinoma is often seen in the elderly, it may also arise at an earlier age. Tumor histological grade and stage are the most important factors prognosis. In this study, CD44, CK20 and survivin immunoreactivity were investigated in urothelial carcinomas and their relation with the tumor (number, size, pattern, grade, stage, recurrence, progression) and patient (age, gender) characteristics were evaluated. Study material included 82 patients who underwent transürethral resection of bladder tumors between 2000 and 2009 and their histopathologic specimens. All histological samples were re-evaluated by a single pathologist (E.Ş.A.) according to the WHO/ISUP classification system that revealed 44 cases with low-grade and 38 cases with high-grade papillary urothelial carcinoma. Immunohistochemical evaluation revealed that, there was a statistically significant correlation between the grade and stage of the tumor with CK20 and survivin staining (p< 0.05). As the grade and stage incresaed CD44 positivity (immunoreactivity) decreased significantly (p= 0.002, p= 0.0001). However, relations between protein expressions and recurrence and progression were not significant (p> 0.05).