Mesane ürotelyal karsinomlarında karbonik anhidraz ıx ve osteopontin ekspresyonlarının invazyonu öngörebilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the invasiveness of carbonic anhydrase ix and osteopontin expressions in bladder urothelial carcinomas
  1. Tez No: 460317
  2. Yazar: BİLGİHAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA TÜRKER ARIKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: CAIX, hücre içi pH değerini, hücre proliferasyonunu, hücre adezyonunu ve tümör progresyonunu düzenleyen, karbonik anhidraz ailesinin temel görevi pH regülasyonu olan bir üyesidir. OPN ise fosfoglikoprotein yapıda bir ekstraselüler matriks proteinidir. İlk olarak kemik dokuda bulunmuştur fakat vücutta çeşitli dokularda yaygın olarak bulunmaktadır. Hem hücre-matriks hem de hücre-hücre etkileşiminde rol oynar OPN ve CAIX'ın ekspresyon profilleri, birçok organ ve tümör üzerinde çalışılmış ve ürotelyal karsinomlarda değişik derecelerde ekspresyon da gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, ilk doku örneğinde noninvaziv olarak teşhis edilen ürotelyal karsinomalarda invazyon potansiyelinin tahmininde OPN ve CAIX ekspresyon düzeylerinin rolünün araştırılmasıdır. Yöntem: Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü arşivinden 109 noninvaziv ürotelyal karsinom vakası ve bu vakaların daha sonraki biyopsi ve rezeksiyon materyalleri retrospektif olarak tarandı. 109 noninvaziv mesane tümörüne ait parafine gömülü materyallerden hazırlanan kesitlere immunohistokimyasal çalışma uygulandı ve skorlama yapıldı. Sonuç: İmmunohistokimyasal çalışma sonuçları göstermiştir ki şiddetli CAIX ekspresyonları ile invasyon potansiyeli arasında güçlü korelasyon mevcuttur. Buna karşın OPN ekspersyon şiddeti ve yaygınlığı ile invazyon potansiyeli arasında ters korelasyon mevcuttur. Sonuç olarak invazyon ürotelyal karsinomlarda en önemli prognostik parametredir. Çalışmamızın sonuçlarına göre CAIX ve OPN ürotelyal karsinomlarda invazyonu öngörebilirlik açısından faydalı biobelirteçlerdir. Bu iki biobelirtecin daha sonra yapılacak daha geniş serili çalışmalarla birlikte hasta takip ve tedavisinin yeniden düzenlenmesine yol gösterici olacağını, buna bağlı olarak da mesane tümörlerinde total sağkalım süresinin uzayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction & Objectives : CAIX is a hypoxia-inducible member of the carbonic anhydrase family that regulates intracellular pH value, cell proliferation, cell adhesion, and tumor progression. OPN, also known as secreted phosphoprotein and early T lymphocyte activation, is a secreted phosphoprotein, part of the small integrin-binding ligand N-linked glycoprotein family. Osteopontin, first described as a bone matrix protein, subsequently was identified as a cytokine, and demonstrated to be involved in carcinogenesis, tissue formation and the immune response. The expression profiles of OPN and CAIX had been studied in many organs and tumors and varying degrees of expression were also shown in urothelial carcinomas. The aim of this study is to investigate the role of OPN and CAIX expression levels in estimating the invasion potential in urothelial carcinomas diagnosed as noninvasive at first tissue sample. Methods : From the archives of Ankara Dışkapı Pathology Department 109 cases of noninvasive urothelial carcinoma were retrospectively documented and their subsequent biopsies or resection materials were also included into the study. The immunohistochemical study was evaluated by using paraffin embedded tissue section and the results were scored. Results: The results of immunohistochemical study demonstrated a strong correlation between CAIX expressions and invasion potential of the tumor. Whereas; OPN expessions demonstrated an inverse correlation with the future tumoral invasion. Conclusion: Invasion is one of the most important prognostic parameter in urothelial carcinomas. According to our results OPN and CAIX appear useful markers to predict invasion in tumors primarily diagnosed as noninvasive. In our opinion future studies about the prognostic significance of these immunohistochemical markers would produce important results for follow up and treatment strategies in patients with noninvasive urothelial carcinoma.