Enflasyonist ortamda istihdam politikaları
Employment policies in an enflatonary structure
- Tez No: 54039
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHANGİR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Enflasyon, farklı şiddet ve nedenlerle ortaya çıktığından dolayı etkisi de farklı şekillerde hissedilebilmektedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre enflasyon etkisini göstermektedir. Özellikle azgelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde; nüfus artışının çokluğu, ekonominin istikrarsızlığı, kaynakların israfi v.s. sebepler yüzünden enflasyondan daha çok etkilenmektedirler. Enflasyonun; yatırımlar, tasarruflar, tüketim, gelir dağılımı, istihdam gibi büyüklükler üzerine olumsuz etki yaptığı hususu enflasyonun önemini iyice arttırmaktadır. Enflasyonun bu öneminden dolayı, bu araştırmada enflasyon-istihdam ilişkisi incelenmiş ve enflasyonist ortamda istihdam politikaları tetkik edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada : birinci bölümde; enflasyon ve istihdamın teorik çerçevesi çizilerek enflasyon istihdam ilişkisi incelenmiştir; ikinci bölümde, Türkiye' de Kamu İktisadi Teşebbüslerinde istihdamın genel durumu ve Kamu İktisadi Teşebbüslerinde istihdam sorunları ele alınmıştır; Üçüncü bölümde, Enflasyonist bir ortamda izlenebilecek istihdam politikaları tetkik edilmeye çalışılmış; Dördüncü ve son bölümde ise, Türkiye' de planlı dönemde uygulanan istihdam politikaları gözden geçirilmiştir. Sonuç olarak; enflasyonist bir ortamda uygulanabilecek istihdam politikalarının, pasif istihdam politikası olmaktan ziyade aktif istihdam politikası olması gerektiği ortaya çıkmıştır. x
Özet (Çeviri)
SUMMARY The impact of inflation is felt in various ways most due to different causes of inflation and this varies on the basis of different levels of development in various countries. Inflation has a negative effect on developing countries as these countries suffer from rapid population growth, economic instability and waste of resources. The significance of inflation tends to increase since it mitigates against savings, consumption, income distribution and employment. Hence, this research makes an attempt to examine the relationship between inflation and employment. İn the first chapter of the research, theoretical issues regarding inflation and employment are analysed. The second chapter concentrates on employment problems in Turkey with particular emphasis on the State Economic Enterprises. The third chapter looks into employment policies, which can be pursued, in an inflationist environment. The last chapter investigates employment policies in Turkey. In conclusion, it can be suggested that active rather than passive employment policies should be implemented. XI