1277/1278 H. tarihli İstanbul Bab Mahkemesi i'lam sicili (metin transkripsiyonu)
- Tez No: 54043
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 703
Özet
ÖZET Osmanlı hukukunun en önemli belgeleri olan ve ŞerHyye Mahkemeleri 'nde alınan kararların suretlerini ihtiva eden ŞerHyye sicilleri, yaklaşık beş yüz yıllık bir dönemin hukukî, sosyal, iktisadî ve siyasi yapısını safha safha göstermektedir. Bu yüzden incelenmesi gereken en önemli ve güvenilir belgelerdir. Araştırma konumuz olan 1277/1278H. (M. 1861/1862) tarihli İstanbul Bâb Mahkemesi İlâm Sicilli de bunlardan bir tanesidir. Bu sicili üzerinde yaptığımız çalışmanın giriş kısmında Şer^yye Mahkemeleri ve bu mahkemelerde tutulan Şer^yye sicilleri hakkında bilgi verilmiştir. Ardından sicillin türü, ait olduğu mahkemenin tanıtımı, sicillin tavsîfi ve sicillin içindeki hükümlerin guruplandırmaya tabi tutularak ayrı ayrı başlıklar altında değerlendirilmesi yer alır. Tarihî metin çalışmalarında esas, metnin en doğru biçimde verilmesi olmalıdır. Böylece araştırıcının en doğru yorumu yapabilmesi mümkün olur. Bu husus benim bu çalışmayı yaparken üzerinde durduğum en önemli noktadır. Buradan hareketle kelimelerin okunuşunda metnin yazıldığı devrin imlâsı göz önünde bulundurulmuştur. Özel adlar ve yer adları değişik kaynaklarla karşılaştırılarak kontrol edilmiştir. -vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Transcription of the text of Hâm Sicilli dated 1277/1278 H. (A.D. 1861/1862) of the Bab Court of Istanbul. ŞerHyye sicill's which contain copies of the judgements passed in Şer°iyye Court's and which are the most important documents of the Ottoman Judicial System exhibit stage by- stage, judicial, social, economical and political structure of a period encompassing approxsimately five hundred years. For this reason, they are the most important and reliable documents to be researched on. Our subject matter, Hâm sicilli dated 1277/1278H. of İstanbul Bab Courtis one of those documents. In the introduction of our study on this sicili, necessary information about ŞerHyye Courts and the ŞerHyye Sicills which were kept in them are given. Next to it, the sort of sicili, the description of the court to which it belonged, description of sicili and its evalvation, under different headings of the judgements in groups take place. The basis in the studies of historical texts, must be to obtain the most reliable reading. In this way, the best interpretation of its content by the researcher could be possible. This point, is the most important issue on which I studied earnestly. While doing this, I paid special attention to the orthographical rules of the period concerned. I also compaired propernames with various different sources. - vn