Çıldır Gölü'nde yaşayan havuz balığı (carassius gibelio bloch 1782) üzerine imidaclopridin etkilerinin histopatolojik yöntemle araştırılması
The investigation of the effects of imidaclopride on the a pool fish (Carassius gibelio Bloch 1782) from the Çıldır Lake by histopathological method
  1. Tez No: 540452
  2. Yazar: AYŞE GEBİÇ BERK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ile Çıldır Gölü'nde yaşayan Carassius gibelio üzerindeki imidaclopridin histopatolojik etkileri araştırılmıştır. Canlı balıklar, Çıldır Gölü'ndeki balıkçılardan satın alınarak, oksijen düzeyi ayarlanmış su dolu tanklarla Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'ne getirilmiştir. Carassius gibelio'ya ait çeşitli doku ve organlar üzerinde etkisini araştırmak için kontrol grubu ve dört farklı deney grubu olmak üzere toplam beş deney grubundaki balıklara 96 saat süreyle farklı konsantrasyonlarda imidacloprid uygulanmıştır. Çalışmada balıklardan bağırsak, karaciğer ve solungaç doku örnekleri alınmıştır. Bu doku örnekleri %10 formaldehit çözeltide bırakılmış, alınan kesitler ile imidaclopridin havuz balığı üzerindeki etkileri histopatolojik yöntemle araştırılmıştır. Histopatolojik incelemeler için alınan solungaç, karaciğer ve bağırsak doku örnekleri %10'luk formaldehit solüsyonunda tespit edilerek rutin yöntemlerle parafin bloklar hazırlanmış ve 4-5 μ kalınlığında kesitler alınıp, elde edilen kesitlerin tamamı Hematoksilen ve Eosin boyama metoduna göre boyanarak ışık mikroskobunda incelenmiştir. Deney gruplarındaki balıkların incelenen dokularında konsantrasyon artışıyla orantılı olarak artan derecelerde dejenerasyonlar gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, imidacloprid maruziyeti Carassius gibelio gibi primitif omurgalıları olumsuz olarak etkilemektedir. Bu durum besin zinciri ve diğer canlı türleri arası etkileşimlerle diğer omurgalıları olumsuz etkileyebilir. İmidaclopridin sucul toksisitesi kolayca yayılıp, diğer hedef olmayan organizmalara zarar verebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the histopathological effects of imidacloprid on Carassius gibelio of Lake Çıldır. Live fish were bought from fishermen of Lake Çıldır and were taken to University labs of Biology Department using tanks whose oxygen levels were adjusted. One control group and four experiment groups were formed. Each group had ten fish. Different concentrations of imidacloprid were applied to the four experimental groups for 96 hours to investigate imidacloprid's effects on the organs and tissues of Carassius gibelio. In the study tissue samples were taken from the bowel, the liver, and the gill of Carassius gibelio. These tissue samples were left in 10% formaldehyde solution and effects of imidacloprid on Carassius gibelio sections were investigated using histopathological techniques. Tissue samples taken for histopathological investigations were fixed in formaldehyde 10% solution and paraffin blocks were prepared at 4-5 μ thickness. All sections obtained were colored according to the hematoxylin and eosin stain method and were examined under light microscopy. As the concentration of imidacloprid increased in experimental groups, more degeneration in the tissues were observed. As a result imidacloprid exposure affects primitive vertebrates like Carassius gibelio negatively. It may also affect other vertebrates via food chain and interactions with other living species. Imidaclopid's aquatic toxicities can spread easily and affect non-target organisms negatively.