Fotoğrafik imge ve fotoğraflar üzerinden Mardin okuması
An attempt on reproduction of the city of Mardin through photographic images and photographs
  1. Tez No: 540465
  2. Yazar: BERAT ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TOKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma fotoğraflar üzerinden Mardin okuması yapılarak geçmişten günümüze meydana gelen değişimi ve gelişimini değerlendirme niteliğindedir. Öncelikle fotoğrafın tarihsel, teknik, felsefi, sanatsal, belge, imge gibi açılardan ne olduğu incelenmiştir. Fotoğrafın gerçek ve tarihi bir belge olup olmadığı, fotoğrafın aslında neyi anlattığı sorularına yanıt aranacaktır. Fotoğrafın felsefesi ve tarihsel gelişimi de ele alınacak ve Osmanlı İmparatorluğu dönemi ile Cumhuriyet döneminde fotoğrafa olan yaklaşım incelenecektir. Kent fotoğraflarının temellerinin ne zaman ve nasıl atıldığına ilişkin bilgilere yer verilerek, kentin öne çıkan sembollerinin peşine nasıl ve neden düştüğü açıklanacaktır.“Mardin ile ilgili ilk görseller ne zaman ve nerede kullanıldı?”sorusuna detaylı bir şekilde cevap aranacaktır. 1900'lü yılların başlarında Mardin'de çekilen fotoğrafların birçoğu Mardin'in mimari yapısını görmemizi sağlayan fotoğraflardır. Fotoğraflar genel anlamda cepheden çekildiği için Mardin evlerinin dağın eteklerinde nasıl konumlandığını çok net bir şekilde görebilmekteyiz. 1930'lu yıllarla birlikte fotoğrafta artık çok yoğun olmasa da Mardin'de yaşayan insanların da yer aldığını görülmektedir. 1940'tan sonra şehre elektriğin geldiği, fotoğraflarda yer alan elektrik direklerinden anlaşılmaktadır. 1980'li yıllara gelindiğinde artık nüfusta, araç sayısında ve betonarme yapıların sayısında ciddi bir artışın olduğu ve reklam tabelalarının Mardin sokaklarında yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is the evaluation of the change and development day by reading Mardin through photographs from the past to the present . Firstly, photograph is examined through historical, technical, philosophical, artistic, document, image perpectives. It will be sought whether the photo is a real and historical document or and what the photo actually tells. The philosophical and historical development of photography will also be examined and the approach to the photo during the Ottoman Empire period and the Republican period will be studied. It will be explained that how and why the photos of the city's prominent symbols were taken and also give information about when and what bases of city photographs were taken. The question of“when and where was the first time Mardin-related images were used”will be answered in detail. Many of the photographs were taken in the early 1900's are photographs that allow us to see the architectural structure of Mardin. As the photographs are generally taken from the front perspective, we can clearly see how the Mardin houses are located in the foothills of the mountains. With the 1930's, we see in the photographs that people living in Mardin also take part in the photo even though they are leastwise. We understand from the electricity poles in the photographs that the electricity of the city came after 1940. When it comes to 1980s, there is a significant increase in the population, number of cars, number of concrete structures and advertising signboards located in the streets of Mardin.