Fotoğraf ve temsil: Ara Güler'in İstanbul'a bakışı
Photography and representation: Ara Güler's point of view of İstanbul
- Tez No: 250181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AYŞE İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, fotoğraf ve temsil ilişkisine bakarak, dönemsel olarak İstanbul kentinin değişimine tanıklık etmiş, belgesel fotoğrafçısı Ara Güler'in fotoğraflarının incelenmesidir. Fotoğrafın ortaya çıkışından bu yana, fotoğrafın gerçeklik ile kurduğu ilişki tartışılmaktadır. Bu bağlamda temsil kavramı, bu kavramın yaklaşımları ile fotoğraf ve temsil, toplumsal bellek ve kent ilişkisi üzerinden kuramsal bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır.Ara Güler'in Türkiye ve dünya fotoğraf tarihine katkısının büyük ve İstanbul'a tanıklığının önemli olduğu ön kabulüyle, fotoğrafları üzerinden bir tartışma oluşturulmuştur. Güler'in İstanbul fotoğrafları, 1950?1995 arası dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde yaşanan içgöç olgusunun, nüfus artışının bir metropol kent olarak İstanbul'u gerek ekonomik gerekse toplumsal ve kültürel olarak, büyük ölçüde etkilediği gözlemlenmektedir.Bu kapsamda, bir kentin dönüşümüne, gündelik hayatın değişimine görsel bir imge olarak fotoğraflar aracılığıyla bakılan bu çalışmada, Ara Güler'in fotoğrafa ve İstanbul'a bakışıyla bir döneme fotoğraflarıyla tanıklık ettiği ve belleklerde İstanbul imgesinin oluşmasında önemli bir aktör olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the evaluation of the work of the documentary photographist Ara Guler, who has witnessed the periodical transformation of the city of Istanbul. Ever since photography has existed, its relationship with reality has been debated. In this context, an attempt has been made for the creation of a framework on the concept of representation and its approaches, the relationship between photography and representation, as well as the relationship between social memory and the city.In line with the significance of Ara Guler?s contribution to photography in the world and Turkey, along with his great experience in witnessing the transformation of the city of Istanbul, a debate has emerged around his photographs. Guler?s photographs of Istanbul cover the period between 1950?1995. It is observed that internal migration and the rise in population has greatly affected Istanbul as a metropolitan city in economic, social and cultural terms.In this study, which evaluates the transformation of daily life in a city through the visual medium of photography, it can be said that Ara Guler, with his perspective on photography and Istanbul, has witnessed an era with his photography, and has played an important role in the creation of an image of Istanbul.