Karabiber (Piper nigrum) ve zerdeçal (Curcuma longa Linn) içeren rasyonların, tavukların performans, yumurta verimi, yumurta kalite özellikleri ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Effect of rations containing black pepper (Piper nigrum) and curcuma (Curcuma Longa Linn) on the performance, egg yield, egg quality properties and blood parameters of hens
  1. Tez No: 540484
  2. Yazar: MUHİTTİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE BAYKAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yapılan bu çalışma yumurtacı tavuk rasyonlarındaki karabiber ve Zerdeçal'ın yumurta verimi, kalitesi, yumurta kolesterolü ve kan biyokimyasına etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Otuz sekiz haftalık yaştaki yumurtacı tavuklar, birbirlerine yakın canlı ağırlıkta ve her birinde on sekiz yumurtacı tavuk (ATAK-S) bulunan 4 gruba ayrılmışlardır. 7 hafta süreyle hayvanların rasyonlarına %0 kontrol, %0.15 Karabiber (Piper nigrum), %0.15 Zerdeçal, ve %0.75 Karabiber (Piper nigrum) + %0.75 Zerdeçal oranlarında yem katkı maddesi olarak ilave edilmiş standart yumurtacı tavuk yemleriyle beslenmişlerdir. Tavuklar tamamen tesadüfen seçilmiş, bireysel kafeslere yetiştirilmişlerdir. Kahverengi yumurtacı tavuklara 8 saat karanlık, 16 saat aydınlık ışıklandırma programı uygulanmıştır. Yem ve su ad libitum verilmiştir. Yumurtlama performansı olarak belirlenen yem tüketimi, yumurta ağırlığı, yumurta üretimi günlük olarak, yumurta kalitesi haftalık olarak ölçülmüştür. Rasyona karabiber (Piper nigrum) ve Zerdeçal ilavesinin performans, yumurta verimi, yumurta sarısı kolesterol ve kan biyokimyasını istatistiki olarak etkilemediği belirlenmiştir. Yumurta kalite parametrelerinden kabuk kırılma direnci ve renk a* değerlerinin rasyon muamelelerinden etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of black pepper and curcuma on yield of egg production, egg quality, egg cholesterol and blood biochemistry of layer hen rations. 38-week-old layer hens were divided into four groups, each of which had 18 layer hens with close live weights. Hen rations were fed with various proportions of feed for 7 weeks, containing 0% control, 0.15% black pepper, 0.15% curcuma, and 0.75% black pepper, 0.75% curcuma added on standard layer hen feeds as an additive. The hens were randomly selected and grown in individual cages. Brown layer hens were exposed to“8 hours dark, 16 hours light”illumination program and ad libitum feeding were applied. Feed consumption, egg weight and egg production were measured daily, and egg quality was measured weekly, in order to investigate the egg performance. It was determined that the addition of black pepper and curcuma did not statistically affect the performance, egg production, egg yolk cholesterol and blood biochemistry of hens. It was seen that shell fracture resistance and color a* values were affected by ration treatments.