Ergenlerin sosyotropik otonomik kişilik özellikleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişki
The relationship between sociotropic autonomic personality of adolescents on state anger and their anger expression
- Tez No: 540500
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ergenlerin sosyotropik otonomik kişilik özellikleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı / ilişkisel araştırma olarak yapıldı. Araştırma 15.02.2016-15.05.2016 tarihleri arasında Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 4 lise de 14-19 yaş aralığını kapsayan 201 kız, 149 erkek ergen ile yürütüldü. Araştırmaya başlamadan önce Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yozgat Bozok Üniversitesi İnvaziv (Girişimsel) Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan izin alındı. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Sosyotropi Otonomi Kişilik Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği kullanıldı. Elde edilen veriler, Shapiro-Wilk Testi, t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Testi, Mann Whitney U, Post Hock testleri, korelasyon testleri ile değerlendirildi. Araştırma kapsamına alınan ergenlerin genel sosyotropi puan ortalamalarının 69.32±17.10, genel otonomi puan ortalamalarının 69.20±14.10, sürekli öfke puan ortalamalarının 22.84±5.52, öfke içe vurum puan ortalamalarının 17.54±4.32, öfke dışa vurum puan ortalamalarının 17.61±4.97 ve öfke kontrol puan ortalamalarının 19.41±4.94 olduğu ve ergenlerin ölçeklerden aldığı puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as descriptive / relational research in order to examine the relationship between sociotropic autonomic personality traits and state anger and anger expression styles of adolescents. The study was carried out with 241 female and 149 male adolescents aged 14-19 from 5 highschools in Yozgat between 15.02.2016 and 15.05.2016. Before starting the study, permission was obtained from Yozgat Provincial Directorate of National Education and Bozok University Clinical Research Ethics Committee. Introductory information form, Sociotropy Autonomy Personality Scale, Trait Anger Expression Scale were used to collect data. Shapiro-Wilk test, t test, One Way Anova, Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U, Post Hock Tests and Correlation tests were used to evaluate the data. The sociotropy mean scores of the adolescents were 69.32 ± 17.10, mean autonomy score averages were 69.20 ± 14.10, mean score of state anger was 22.84 ± 5.52, mean score of anger introvesion was 17.54 ± 4.32, mean score of anger expression was 17.61 ± 4.97 and mean score of anger control was 19.41 ± 4.94.