Development of a new type of fly ash based geopolymer concrete
Yeni bir uçucu kül bazlı jeopolimer betonu geliştirilmesi
- Tez No: 540507
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU, YRD. DOÇ. DR. DİLSHAD KAKASOR JAF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çimento üretimi sırasında büyük miktarda karbondioksit atmosfere verilir. Bu salınan karbondioksit diğer sera gazları ile birlikte küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Beton üretiminde çimento yerine geo-polimer kullanılması durumunda karbondioksit salınımı önemli ölçüde azalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı basınç dayanımları için bir geopolimer betonun optimum karışım oranını tespit etmektir. Optimum denklemin elde edilmesi için istatistiksel analiz metodu kullanılarak, beton mukavemetinin istenen özelliklerinden biri olan karışım oranıyla geo-polimer betonun basınç dayanımı elde edilmiştir. Denklem, Feret Modelinden türetilmekte ve geopolimer betonun basınç dayanımına etki eden ve bileşen malzemeleriyle ile ilgili tüm parametreleri listelenmektedir. En yüksek uygunluk katsayısına R2 = 0.943 ve en düşük kayıp fonksiyonuna sahip en uygun denklemin ampirik sabitini bulmak için yeni bir regresyon analizi uygulamıştır. Geo-polimer beton için 7 günlük mukavemetinden 85-90% oranında başarı sağlanmıştır. Eğer sugeo-polimer bağlayıcı oranı 0.16 ve 0.24 arasında ise, karışım çok kuru ve kullanılmaz. Eğer su-geo-polimer bağlayıcı oranı 0.24 ve 0.27 arasında ise karışımın viskozitesi yüksek olup karıştırma süresi artmaktadır. Eğer su-geo-polimer bağlayıcı oranı 0.27 ve 0.33 arasında ise uzun süre yavaşça akma durumunda fakat karışım yapışkan ve viskozitesi yüksek olmaktadır. Eğer su-geo-polimer bağlayıcı oranı 0.33 ve 0.40 arasında ise geo-polimer beton karışımı kendiliğinden yerleşen bir beton gibi yayılmıştır. Basınç kalitesindeki artış oranı, 24 saatlik kürlenme süresinin ilk yarısında hızlıdır ve 24 saat geçtikten sonra kaliteli olarak uygulanabileceğini göstermiştir. İstatistik analizler yeni modelin geopolimer betona uygulanabileceğini göstermiştir ve geliştirilen denklem deney sonuçları ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the optimum mix proportion for a geopolymer concrete for different compressive strengths. This study employed the statistical analysis to find the best fit equation predicts compressive strength of geopolymer concrete from mixture proportion, where the compressive strength is one of the desired and required properties of hardened concrete. The main concept of finding the equation is derived from the feret model, all the factors that effects on the compressive strength of geopolymer concrete and related to the ingredient materials are listed. A regression analysis was done to new model to find the empirical constant of the best fit equation with a highest coefficient of determination R2 = 0.943 and lowest loss function expressed by residual mean squares. For geopolymer concrete at 7 day age was accomplished 85-90 % rate from compressive strength. When water-to-geopolymer binder ratio between 0.16 and 0.24, as the mix was very dry and not workable. When water- to-geopolymer binder ratio between 0.24 and 0.27, as the mix was very viscous and takes more time for mixing. When water-togeopolymer binder ratio between 0.27 and 0.33, as the mix was cohesive and viscous but flow slowly for long time. When water-to-geopolymer binder ratio between 0.33 and 0.40, as the geopolymer concrete mix was spread just like a self-compacting concrete. The rate of increment in compressive quality is fast amid the initial 24 hour of curing time, past 24 hour the pickup in quality is just direct. Statistical analysis showed that the new model is applicable to geopolymer concrete. The developed equation was validated with the experimental results.