Quantum phenomena and shape dynamics
Kuantum olgular ve şekil dinamiği
- Tez No: 540506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKANT, PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde Şekil Dinamiği çerçevesinde çeşitli kuantum olguları (Unruh etkisi), Bohm Mekaniğinin Mach ilkesiyle uyumlu bir versiyonunu ve Şekil Dinamiğinin bir çözümünü (Küresel simetrik ince toz kabuğun kütleçekimsel çökmesi) inceledik. Birinci olarak, ilginçtir ki Unruh etkisini Lorentz simetrisi ve sınırsız uzayan düz uzay olmayan bir çerçevede bulduk. Unruh etkisinin varlığını ise bir Unruh-DeWitt detektörü kullanarak ispat ettik. İkinci olarak, Şekil Dinamiğinin parçacık etkileşimleri için öne sürülen bir oyuncak modelini ele aldık. Bu kuram üç tane şart getiriyor: Enerji şartı, açısal momentum şartı ve genleşme (dilational) momentumu şartı. Biz de bu şartları Bohm Mekaniğinde parçacık değişkenlerine uygulayarak Bohm Mekaniğinin Mach İlkesiyle uyumlu hale getirdik. Üçüncü olarak, Şekil Dinamiğinde küresel simetrik ince bir toz kabuğun çöküşünü ele aldık. Buradaki uzaysal manifoldumuz $[0,1]\times S^2$ oldu. Bu çerçevede simplektik formu ve onun tersini hesapladık. Faz uzayı değişkenleri şu şekilde çıktı: kabuğun koordinat yarıçapı ve toplam momentumu, uzayın hacmi ve metrik momentumun izinin uzaydaki beklenen değeri. Bu sayede ileriki araştırmalar için bir zemin hazırlamış olduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we considered quantum phenomena (Unruh effect) in Shape Dynamics, version of Bohmian Mechanics that is compatible with Mach's Principle, and a solution (gravitational collapse of a spherically symmetric thin shell of dust) of Shape Dynamics. First, it is interesting that we proved the existence of Unruh radiation in Shape Dynamics where there is no Lorentz symmetry and no unbounded flat space. In order to detect the existence of Unruh effect we used an Unruh-DeWitt detector. Second, a toy model for Shape Dynamics that is suitable for particle interactions is considered. It brings three constraints for solutions: Energy constraint, angular momentum constraint and dilational momentum constraint. We applied these constraints to particle variables of Bohmian Mechanics and obtained a constrained Bohmian Mechanics that is Machian. Third, we considered a spherically symmetric thins shell of dust in Shape Dynamics in a space manifold which is $[0,1]\times S^2$. We calculated the symplectic form and its inverse. The phase space variables turned out to be the coordinate radius and total momentum of the shell, the expectation value of the trace of the metric momentum, and the volume of the space. We laid the foundations for future research.