Yeni doğan bebeklerde uyku düzenini destekleyici akıllı beşik tasarımı
Smart cradle design for supporting sleep order in newborn babies
- Tez No: 540511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET SERDAR BAŞÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma yeni doğan(0-6 ay) kolik bebeklerin uyku düzenlerinin kurulmasına katkıda bulunarak ve bu kısa periyotta ebevenylere daha uzun dinlenebilme süresi kazandırmak üzerine kuruludur. Kolik durumu, yeni doğan ve gelişimi normal olan bebeklerde görülür. Ayrıca bebeklerde en az üç hafta süreli devam eden huzursuzluk ve ağlamalara neden olur. Bu çalışma ile yapılan beşik sayesinde bebekler kesintisiz, daha uzun bir uykuya sahip olmaktadır. Ayrıca çalışmamız, ebeveynlerin daha iyi dinlenebilmelerini, daha huzurlu bir aile ortamını sağlamalarını ve anne sütünün daha verimli hale gelmesini sağlamaktadır. Tasarlanan mekanizma ile beşiğin temel taşıyıcısı olan krank mekanizması tasarımı kurulmuştur. Bu mekanizma yardımıyla 2 boyutta hareket edebilme kabiliyetine sahip bir yapı ortaya çıkarılmıştır. Krank mekanizması içerisinde kullanılan 2 adet DC motor ile beşiğin ileri-geri ve yukarı-aşağı hareketleri sağlanmıştır. İki motorun birlikte aktif olması durumunda ise oval hareket elde edilmiştir. Bebek beşiğinin sıcaklık ve nem değerlerinin gözlenebilmesi amacıyla, dijital sensör olan dht22 sensörü kullanılmıştır. Gelen analog bilgi, dijitale çevrilip mikroişlemciye aktarılmıştır. Çalışmada iki adet arduino mega kullanılmıştır. Birinci arduino, bebek beşiğinin yanına eklenmiştir. Arduino içerisine beşiğin hareket modları, ortamın sıcaklık ve nem değerleri ile bebek sesinin algılanması özellikleri eklenmiştir. Bu bilgiler de lcd ekranda gösterilmiştir. İkinci arduino ise beşikten uzakta bir alanda ebeveynlerin yanına konulmuştur. Mikrofonla algılanan bebek ağlama sesinin buzzer yardımıyla ebeveynlere haber vermesi sağlanmıştır. Aynı şekilde bebeğin ağladığı sonucu da lcd ekranda gösterilmiştir. Çalışmamızda yapılan krank mekanizması ile beşik hareket şekilleri çoğaltılarak beşiğin diğer modellerden farklı yanları ortaya konulmuştur. İlerleyen dönemlerde video kamera özelliği ile bebekler takip edilebilir. Ayrıca bluetooth sheet yardımıyla beşik, telefondan kontrol edilir hale getirilebilir. Bu özellikler ile çalışmamız ileriki dönemler içinde de geliştirilmeye açıktır.
Özet (Çeviri)
This study has been arrenged to contribute that newborn (0-6 months) colic infants's sleeping pattern is established and parents can contain to more relax time in this short period. Colic position is seen in newborn and normal development babies. Besides this position causes ongoing uneasiness and crying in babies at least three weeks. Thanks to cradle conducted babies have uninterrupted and more time sleeping with this study. Also our study provides that parents can rest better, they provide a more peaceful family environment and human milk has gotten more fertile. Crank mechanism design that is basis conveyor of cradle was set up. Structure that has ability to move at two dimensional was revealed by means of this mechanism. Reciprocating and seesaw motions of cradle was provided with two DC motors that was used in the crank mechanism. Spiral motion was obtained in the active situation of two motors. dht22 sensor that is digital sensor on the purpose of observing heat and moisture rates of baby cradle was used. Coming analog data was transferred to digital and microprocessor. Two mega arduinoes was used in the study. First arduino was added next to the baby cradle. Properties such as motion mods of cradle, heat and moisture rates of environment and detection of baby voice was added. These datas was indicated on the lcd display. Second arduino was placed next to parents far from cradle. Baby crying volume detected with microphone provided to inform to parents by means of buzzer. In the same way baby's crying result was showed on the lcd display. Different properties of cradle from other models was revealed by raising patterns of movement of cradle with crank mechanism conducted in our study. Babies can be pursued with its video camera property in the forthcoming terms. Besides cradle can be rendered controllable with phone by means of bluetooth sheet. Our study is open to improvement on the following terms.