Kendini kabul düzeyi düşük ve yüksek olan üniversite öğrencilerinin denetim odağı algılamaları ile kendini ayarlama becerileri arasındaki ilişki
- Tez No: 54055
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
150 ÖZET Kendini kabul düzeyi yüksek ve düşük olan üniversite öğrencilerinin içten ve dıştan denetimli olmaları ile kendini ayarlama becerilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesinin amaçlandığı bu araştırmada, random (şans) yöntemiyle seçilen farklı bölüm ve sınıflarda öğrenim gören, 273 erkek ve 289 kız olmak üzere toplam 562 üniversite öğrencisi denek olarak alınmıştır. Öğrencilerin kendini kabul düzeylerini belirlemede, Kılıççı (1985) tarafından geliştirilerek geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan“Kendini Kabul Envanteri”, denetim odağı algılamalarını belirlemede, Rotter tarafından geliştirilen ve Aşkın (1981) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak Türkçeye uyarlanan“Denetim Odağı Ölçeği”ve kendini ayarlama becerilerini ölçmede, Snyder tarafından geliştirilen ve Bacanlı (1990) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak Türkçeye uyarlanan“Kendini Ayarlama Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kendini kabul ile; cinsiyet arasındaki ilişki anlamlı olup, sınıf düzeyi, öğretim türü [gündüz eğitimi (I. öğretim) ve gece eğitimi (ll.Öğretim)] ve bölümler arasında ise anlamlı bir ilişki çıkmamıştır. Denetim odağı algılaması ile; cinsiyet arasında erkeklerin lehine (yani içten denetimli olma şeklinde) anlamlı, öğretim türü ile I. öğretim öğrencilerinin lehine (yani içten denetimli olma şeklinde) anlamlı, bölüm153 SUMMARY In this research, university students', whose self-acceptance level is high and low, internal and external locus of control and self-monitoring skills are comparatively investigated. For this study, 562 university students (273 male, 289 female students) who are selected as subjects at random from different departments and classrooms. In this study, in order to measure self-acceptance levels of students, The Self-Acceptance Scale which was developed and whose validity and reliability studies were made by Kılıççı (1985); to measure locus of control perceptions, The Locus Of Control Scale developed by Rotter and whose validity and reliability studies were made and adapted to Turkish by Aşkın (1981); in order to measure self-monitoring skills, The Self-Monitoring Scale, developed by Snyder and whose validity and reliability studies were made and tested by Bacanli (1990) was used. According to the results of the research there is no noticeable relationship between self-acceptance and sex, class level, types of education (daytime and evening education) and different departments. The relationship between locus of control perception and sex is in favour of men (internal locus of control level of male is higher than female). The relationship between locus of control perception and types of education is in favour of daytime students (the level of internal locus of control perceptions of daytime students is higher than evening education students). There is a remarkable relationship between locus of control perceptions and departments and this relation is in favour of self-ability based departments (such as music,
Özet (Çeviri)
153 SUMMARY In this research, university students', whose self-acceptance level is high and low, internal and external locus of control and self-monitoring skills are comparatively investigated. For this study, 562 university students (273 male, 289 female students) who are selected as subjects at random from different departments and classrooms. In this study, in order to measure self-acceptance levels of students, The Self-Acceptance Scale which was developed and whose validity and reliability studies were made by Kılıççı (1985); to measure locus of control perceptions, The Locus Of Control Scale developed by Rotter and whose validity and reliability studies were made and adapted to Turkish by Aşkın (1981); in order to measure self-monitoring skills, The Self-Monitoring Scale, developed by Snyder and whose validity and reliability studies were made and tested by Bacanli (1990) was used. According to the results of the research there is no noticeable relationship between self-acceptance and sex, class level, types of education (daytime and evening education) and different departments. The relationship between locus of control perception and sex is in favour of men (internal locus of control level of male is higher than female). The relationship between locus of control perception and types of education is in favour of daytime students (the level of internal locus of control perceptions of daytime students is higher than evening education students). There is a remarkable relationship between locus of control perceptions and departments and this relation is in favour of self-ability based departments (such as music,154 physcal education and arts) [the level of internal locus of control perceptions of self-ability based departments' students is higher than that of the other departments]. There is no noticable relationship between locus of control and class level. According to the results of the study, the relationship between self- monitoring skills and sex is in favour of male students (the level of self- monitoring of the male is lower than that of the female). The relationship between self-monitorig skills and departments is in favour of the students from self-ability based departments (such as music, physcal education and arts). There is no remarkable relationship between types of education and class level.