Şanlıurfa ekolojik koşullarında çemen (Trigonella foenum-graecum L.) bitkisinde farklı ekim zamanlarının tarımsal karakterlere etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of different october times on agricultural characteristics of treatment (Ttrigonella foenum-graecum L.) in Sanliurfa ecological conditions
  1. Tez No: 540560
  2. Yazar: HAMDİYE ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmanın amacı, Şanlıurfa ekolojik koşullarında çemen (Trigonella foenum-graecum L.) bitkisinde farklı ekim zamanlarının ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin araştırmasıdır. Bu amaçla tarla denemesi, Eyyübiye kampüsü tarla bitkileri uygulama alanında 2017-2018 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada incelenecek özellikler, çıkış süresi, bitki boyu, bitki başına dal sayısı, yeşil ve kuru ot verimleri, ham protein oranıdır. Farklı ekim zamanlarında ekilen, yukarıda belirtilen özeliklerin tümü çemen bitkisine etkisi istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre; çıkış süresi 14.25-25.50 gün, bitki boyu 20.47-38.63 cm, bitki basına dal sayısı 3.13-4.85 adet, yeşil ot verimi 60.04-2156.50 kg/da, kuru ot verimi 12.77-430.67 kg/da, ham protein oranı ise %13.87-20.95 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Tüm sonuçlar incelendiğinde, 15 Kasım ve 15 Aralık ekim tarihleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the weed yield and some quality characteristics of different sowing times in fenugreek (Trigonella foenum-graecum L.) in Şanlıurfa ecological conditions. For this purpose, field experiment was carried out in the field of field crops application in Eyyübiye campus in 2017-2018 vegetation period. The trial was established as 4 replications according to the randomized block design. The characteristics to be examined in the research, output time, plant height, the number of branches per plant, green and dry grass yield, crude protein ratio. All of the above mentioned characteristics, which were sown in different sowing times, were found to be statistically significant on the fenugreek plant. According to the results of the research; outlet time 14.25-25.50 days, plant height 20.47-38.63 cm, the number of branches to the plant 3.13-4.85 units, green grass yield 60.04-2156.50 kg/da, hay yield 12.77-430.67 kg /da, crude protein ratio 13.87% It was found to vary between 20.95. When all the results are examined, the dates of November 15 and December 15 can be suggested.