Konutlarda enerji tüketimini etkileyen tasarım yöntemleri ve bep-tr yöntemiyle uygulama örneklerinin incelenmesi
The design techniques which effect energy consumption in buildings and analysis of application examples with bep-tr
  1. Tez No: 540561
  2. Yazar: ASİYE KÜBRA KÜLÜNKOĞLU İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanların yaşam konforlarının hızla artması, gelişen teknoloji ve modern hayat diye niteleyebileceğimiz günümüz yaşantısı, daha fazla enerji ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Doğal kaynakları kullanarak, çevreye zarar vermeden enerji üretmek ve sürdürülebilir bir hayat organize etmek tüm dünya devletlerinin ulusal politikası haline dönüşmüştür. Hem uluslararası hem de ulusal düzeyde devletler, kanunlar ve yönetmelikler oluşturmuş, yapıların enerji düzeylerini hesaplayan ve tasarlanmasına yön veren sertifikasyon sistemleri oluşturmuşlardır. Dünya çapında yapılan birçok araştırmaya göre, konut yapıları enerji pastasının büyük kısmını kapladığı görülmüştür. Konut yapılarında tüketilen enerjinin yeşil enerjiye dönüştürülmesiyle büyük oranda enerji tasarrufu elde edileceği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda yeni tasarım kriterleri ortaya çıkmış ve sertifikasyon sistemleriyle yeni düzende üretilen yapılar denetlenmeye başlanmıştır. Konut yapılarında enerji tüketimini etkileyen tasarım yöntemlerini ve ülkemizde enerji sertifikasyın hesabı için kullanılan BEP-Tr programını inceleyip, örnekler üzerinden incelemeyi amaçlayan tez çalışmamın; Birinci bölümünde; ilk olarak mevcut problem tanımlanmış olup, daha sonra da çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirlenmiştir. İkinci bölümde; Endüstri dönemi öncesi ve sonrası konut üretim tarihi incelenmiş, sürdürülebilir kalkınma, binalarda enerji etkinlik kavramı ve iklim değişikliğinin fiziksel çevreye etkisi gibi konular incelenmiştir. Enerji etkin kavramının üzerinde durularak gelişim süreci ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, konutta enerji verimliliğini artıran yöntemler detaylı olarak incelenmiş, her bir yöntem açıklanmış ve enerji etkin konut stratejisi için parametreler tek tek anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, dünya çapında devletlerin ve gönüllü kuruluşların ürettiği enerji sertifikasyon sistemlerinin özellikleri ve birbirlerinden farklılıkları incelenmiştir. Tüm dünya gibi Türkiye'de kendi sertifikasyın programını üretmiş ve sertifikasyon sağlamıştır. Bu bölümde yerli sertifikasyon hesaplama sistemimiz olan BEP-Tr programı incelenmiş ve özellikleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde, BEP-Tr sertifikasyon hesaplama sistemi ile üç ayrı yapı incelenmiş ve hesaplamaları yapılarak sertifikaları oluşturulmuştur. Böylelikle programın nasıl çalıştığı ve dikkat ettiği hususlar gösterilmiştir.xxiii Son bölüm, altıncı bölümde ise tez çalışmamın ilk bölümünden son bölümüne kadar elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Ve ulusal sertifikasyon hesaplama sistemimiz olan BEP-Tr ile ilgili analizler yapılarak diğer sertifikasyon sistemlerinden farkı ve ortak noktaları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fast increase in the standards of life comforts, developing technology, today's life which can be defined as modern life bring out more energy need. By using natural sources and without damaging environment, generating energy and organizing a sustainable life become national policies of all countries around the world. For this purpose, there have been national and international researches. States make laws and regulations. Certificate systems which calculate energy levels of buildings and direct their designs are created. According to researches, housing buildings have the biggest share in energy consumption. Therefore, it appears that if the energy consumed in housing buildings can be turned into green energy, there will be great energy save. In this context, new design criteria arise and the buildings constructed in the new system are started to be inspected with the certificate systems. My thesis aims at analyzing the design techniques effecting energy consumption in buildings and BEP-TR program used in our country for energy performance certification. In the first part of my thesis, the current problem has been identified, and then the purpose, extent and methods of research have been determined. In the second part, the history of building construction before and after Industrial Age has been researched. The subjects such as sustainable development, the energy-active term and the effects of climate change on physical environment have been analyzed. By focusing on energy-active term, the development process has been discussed. In the third part, the methods of increasing energy efficiency in buildings have been analyzed in detail. Each method has been explained and all parameters of energy efficient house strategy have been described one by one. ın the fourth part, the features of energy certification systems produced by states and NGO's around the world and their differences have been examined. Like all other countries, Turkey produced its own certification program and provided certification. In this part, our local certification calculating system BEP-Tr has been studied and its features have been explained.xxv In the fifth part, three buildings have been analyzed with BEP-Tr certification calculating system and their certifications have been prepared by making calculations. In this way, the way the program works and the important points of it have been shown. In the last part, sixth part, the results obtained from the beginning of my thesis study to the end have been evaluated. Analysis of BEP-Tr our national certification calculating system has been done and its similarities and differences have been shown.