Şanlıurfa ekolojik koşullarında farklı tohum miktarlarının ve sıra aralarının arıotu (Phacelia tanacetifolia Benth.)'nda tarımsal karakterlere etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different seed quantities and row (phacelia tanacetifolia bentham) on agricultural characteristics in Sanliurfa ecologi̇cal conditions
  1. Tez No: 527416
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma arıotuna uygulanan değişik sıra aralıkları (15, 30, 45 ve 60 cm) ve tohum miktarlarının (1.0, 1.5, 2.0 ve 2.5 kg/da) ot verimine etkilerini belirlemek amacıyla, Şanlıurfa ilinde 2016-2017 sezonunda, tesadüf blokları deneme desenine göre iki ayrı deneme şeklinde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucuna göre; farklı sıra arası mesafelerinde ilk çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı değerleri 103-110 gün, %50 çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı 143-148 gün, bitki boyu 38.56-59.49 cm, m2de bitki sayısı değerleri 40.0-55.33 adet, yeşil ot verimi değerleri 1544.80-2933.30 kg/da, kuru ot verimi değerleri 351.27-669.17 kg/da ve protein oranı değerleri 10.50-11.56 % arasında değişim göstermiştir. Farklı tohum miktarlarında ise; ilk çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı değerleri 103-109 gün, %50 çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı 113-121 gün, bitki boyu 48.54-60.41 cm, m2de bitki sayısı değerleri 46.0-62.67 adet, yeşil ot verimi 2291.67-3254.15 kg/da, kuru ot verimi 544.32-862.11 kg/da ve protein oranı değerleri ise 11.96-12.84 % arasında değişim göstermiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Şanlıurfa ili iklim ve toprak koşullarında arıotu ot üretimi için 60 cm sıra aralığı ve 1.5 kg/da tohum miktarı kullanılması önerilebilir
Özet (Çeviri)
In order to determine the effects of different row spacings (15, 30, 45 and 60 cm) applied to bees and seed weights (1.0, 1.5, 2.0 and 2.5 kg / da) applied to this beetle in the province of Sanliurfa in the 2016-2017 season, conducted in triplicate as two separate trials. According to the research result; the number of days until the first flowering at the distances between the different rows is 103-110 days, the number of days until the flowering is 143-148 days, the number of plants is 38.56-59.49 cm, m2 in plant number values 40.0-55.33 units, values of 1544.80-2933.30 kg / da, dry weight yield values of 351.27-669.17 kg / da and protein ratio values of 10.50-11.56%. In different seed quantities, the number of days until the first flowering was 103-109 days, the number of days until 50% flowering was 113-121 days, the plant height was 48.54-60.41 cm, m2 in plant number values of 46.0-62.67 units, green grass yield was 2291.67-3254.15 kg / da, dry weed yield was 544.32-862.11 kg / da and protein ratio values varied between 11.96-12.84%. According to the results obtained in the research, it is suggested to use 60 cm row spacing and 1.5 kg / da seed quantity for berry production in Şanlıurfa province climate and soil conditions