Gençlerin erişkin başlangıçlı diyabetinde (MODY) Türk populasyonunda hedef genetik profilin araştırılması
Investigation of target genetic profile of maturity onset diabetes of the young (MODY) in Turkish population
  1. Tez No: 540562
  2. Yazar: DENİZ KANCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
“Gençlerin erişkin başlangıçlı diyabeti (MODY)”etyopatogenezinde etken 14 gende çok sayıda mutasyon tanımlanmış ancak ülkemizde bu konuda henüz kapsamlı bir genetik araştırma yapılmamıştır. Bu amaçla, MODY klinik tanısı alan diyabet hastalarında MODY'nin en yaygın 3 alt tipinden sorumlu HNF4A, GCK ve HNF1A genlerindeki fonksiyonu etkilediği düşünülen mutasyonlar yeni nesil dizileme yöntemleriyle araştırılmıştır. Tespit edilen varyasyonlar hastaların klinik ve biyokimyasal parametreleriyle birlikte istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla serum trigliserid, bel/kalça oranı ve ALT pG) varyasyonunun dağılımı çalışma gruplarında farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many mutations have been identified in 14 genes that play role in etiopathogenesis of“Maturity onset diabetes of the young (MODY)”. However a comprehensive genetic research has not been carrried out in our country yet. With this aim, mutations considered toaffect the function of the HNF4A, GCK and HNF1A genes which are responsible for the three most common subtypes of MODY in diabetic patients with MODY clinical diagnosis have been investigated by a new generation screening methods. The detected variations have been statistically evaluated together with the clinical and biochemical parameters of the patients. It is observed that serum triglyceride, waist/hips ratio and ALT p G) variant from the examined variants has been shown difference in the study groups.