Türkiye sahası masal ve efsanelerinde korku kültü
Fear cult in legends and folktales of Turkey
  1. Tez No: 540594
  2. Yazar: İRFAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 813
Özet
Türkiye sahasından 10.000'in üzerinde metnin incelendiği bu çalışma, toplamda üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de korku, kaygı, fobi ve diğer psikolojik rahatsızlıkların psikolojideki yerleri ele alınmıştır. Bölümün devamında halk bilimi ve korku, alan indeksleri ve korkuya değinildikten sonra, çalışmada kullanılacak metot ve metoda ilişkin açıklamalar sunulmuştur. İkinci Bölüm'de Türkiye sahasının masal ve efsanelerinde tespit edilen unsurlar başlıklar altında tek tek ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise oluşturulan metoda göre korku unsurları tasnif edilmiştir. Tasnifte alan indeksleri ve korkunun psikolojik yönleri de dikkate alınmıştır. Sonuç bölümünde çalışmada ulaşılan genel sonuçlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonunda korku unsurlarının ana başlıklara göre sayılarını belirten tablolar, özel isimler ve kavramları içeren bir dizin, kaynakça ve özgeçmiş yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation in which over 10.000 texts are examined consists of three chapters. In the first chapter fear, anxiety, phobia and other dieases are handled with perspective of psychology. After dealing with folklore and fear, indexes and fear in the same chapter, method and descriptions are submitted. In the second chapter elements of fear determined in folktales and legens are handled with categorized titles. In the third chapter elements of fear are classified under the method in previous chapter. In the classification folklore indexes and psychological aspects of fear are taken into account. The conclusion chapter discusses the finding of this dissertion. In the last part of the dissertation consists of charts that specify numbers of elements of fear by titles, the index, bibliography and curriculum vitae.