Effects of prossure and clay content on combustion kinetics of heavy oils in limestone medium
- Tez No: 5406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARİBORZ RASHİDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET BASINÇ VE KILIN KİREÇTAŞI ORTAMINDAKİ PETROLÜM YANMA KİNETİ?İNE ETKİSİ DO?AN, Hüseyin Yüksek Lisans Tezi, Petrol Müh. Bölümü Tez Yöneticisi s Yard.DoÇ.Dr. Fariborz Rashidi Şubat 1989, 112 Sahi -f e BasinÇ ve kilin kireÇtasi ortamindaki agir petrolün yanma kinetiğine etkisi arastirildi. Türkiye'nin Güney Doğu Anadoludaki Bati Raman petrol sahasinda al inan 12“API graviteli petrolün yanma öncesi ve yanma sirasindaki davr ani sini tespit etmek i Çin kompozisyonu 92% kalsit, L.hV. dolamit, ve 1.4% kuartz olan kireÇtasi ve agirlik yüzdesi 0, 5, ve 10 olan kaolit kullanildi. Havanın 1.5 lt/dak oranında basil di gi bir reaksiyon hücresinde eşdeğer sicaklikta olmayan S deney yapildi. Hücre sicakligi 1 derece/dakika hiz ile artirildi ve yanma sonucunda Çikan gazlar sürekli gaz analizi cihazinda kaydedildi. 5, 10, 25 ve 50 psig hava basincinda yapilan ilk 4 deneyde kil kul 1 ani lmadi. Diğer deneylerde kil agirlik yüzdesi 5 ve 10 olarak kullanildi. -v-Elde edilen verilerin analizi sonucunda si stem basincinin ve kil miktarinin, aktivasyon enerjisi, Arrhenius sabiti ve reaksiyon hizi gibi kinetik parametreler ve cikan gazin molar C02/C0 ve atomik H/C oranlarına etki yaptigi gözlendi. Sistem basincinin ”jeya kil agirlik yüzdesinin artirilmasiyla, molar C02/C0 oraninda artma, apparent H/C oraninda azalma tespit edildi. Kil agirlik yüzdesinin art iri İmasiyla aktivasyon enerjisi az al di fakat basincin artirilmasiyla artti. Yak i t depolamasi ve yak i t yakmasi için Arrhenius sabiti azaldi fakat dusuk- sicakl i k oksidasyonu için artti- Basincin artiri İmasiyi a yada kil agirlik yüzdesinin artiri İmasiyi a reaksiyon kinetiğinde artis tespit edildi. Bilindiği gibi bu parametrelerin bileşkesi, yerinde yakma metodunun basarili veya basar i siz olduğunu bel irleyebilen faktörlerdir. Anahtar sözcükler s basinc, kil, reaksiyon kinetiği, kirectasi, eşdeğer- sicakl i kta olmayan, reaksiyon hücresi, yakms gazlari, kinetik parametreler, parametrelerin hepsi, yerinde yakma. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF PRESSURE AND CLAY CONTENT ON COMBUSTION KINETICS OF HEAVY OILS IN LIMESTONE MEDIUM DO?AN, Hüseyin M.S. in Petroleum Engineering Supervisor : Asst. Prof.Dr. Faribors Rashidi February 1989, 112 Pages The effects of pressure and clay content on combustion reaction kinetics in limestone medium containing heavy oil were studied. Matrix containing 0, 5 and 10 weight percent kaolinite and limestone with 92% Calcite, 6.6% Dolomite and 1.4% Quarts were used for evaluating the pre-combustion and combustion behaviour of a 12 *API gravity crude oil from Bati Raman of south east Turkey. Eight non-isothermal experiments were conducted in a reaction cell by injection of 1.5 lt/min of air into the cell. 1 *C/min heating rate was used and combustion gases were monitored at the outlet end by continuous gas analyser. First four experiments were carried out in clay-free medium with air injection pressures of 5,10,25 and 50 psig. -in-Remaining experiments had clay content of 5-10 weight percent of matrix. Analysis and evaluation of data obtained reveals that both operating pressure and clay content have various effects on overall parameters such as C02/C0 ratio of exit gases and atomic H/C ratio of fuel as well as on kinetic parameters such as activation energy, Arrhenius constant and reaction rates. It was found that increasing the operating pressure or weight percent of clay in limestone increased the molar C02/C0 ratio while decreased apparent H/C ratio. Activation energies decreased by increasing weight percent of clay but increased by increasing pressure. Arrhenius constant for fuel deposition and high temperature oxidation decreased by increasing pressure but increased for low-temperature oxidation. Reaction rates increased by increasing pressure or weight percent of clay. It is believed that a combustion of these parameters may ultimately determine the success or failure of an“in- situ”combustion process. Key words : Pressure, clay, reaction kinetics, limestone, non- isothermal, reaction cell, combustion gases, kinetic parameters, overall parameters,“in-situ combustion”. -iv-