Sosyal medyada tüketicide pozitif tutumun oluşturulmasında içerik pazarlamanın etkisi
The impact of content marketing on creating positive attitude on consumers in social media
  1. Tez No: 540610
  2. Yazar: ZARİFE BARDAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1950'lerde bilgisayar sistemlerinin gelişmeye başlamasıyla birlikte internet çağının devreye girmesi ve günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle sosyal medyada insanlar zaman ve mekân sınırlaması olmadan etkileşimlerini sağlayabilmektedirler. Klasik reklamlara göre ürün ve hizmetleri daha cazip hale getirerek, hedef kitlelere ulaşarak, farkındalık yaratıp kitleleri harekete geçirmek, yayınlanacak kanalların seçilip dağıtılması gibi faaliyetleri kapsayan tüm süreç, sözel ve görsel veriler içerik pazarlama olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde etkin ve maliyetinin düşük olmasından dolayı, markanın pazarda lider konuma geçmesinde içerik pazarlama, pozitif tutum oluşturulması açısından önemlidir. Bu araştırmada, tüketici davranışlarında pozitif tutum oluşturarak kalıcı marka bağlılığı yaratmak için, sosyal medya aracılığı ile marka ve değerlerle ilgili farkındalık yaratılmasında içerik pazarlamanın etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. İçerik pazarlamanın sosyal medya kullanıcıları üzerinde pozitif tutum oluşturarak, ürünü satın almaları, başka kullanıcılara önermeleri ya da beğenilen içeriği diğer sosyal medya mecralarında paylaşmaları ve kullanıcılar arasında yaratılan etkileşim ile oluşan pozitif ilişki oluşturması beş hipotez olarak belirlenmiştir. Belirlenen hipotezlerin araştırılması amacıyla 5' li Likert Ölçeğine uygun olarak hazırlanan anket, üç yüz seksen beş kişiye uygulanmıştır. Katılımcıların demografik özelikleri olarak yaşları, eğitim düzeyleri, meslek grupları ve cinsiyetleri dikkate alınmıştır. Ayrıca da yaş gruplarının eğitim durumları, içerik niteliği ve satın alma ölçütlerinin yaş gruplarıyla karşılaştırılması ve etkileşimin eğitim durumu ile karşılaştırılması bulgular arasında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sosyal medyada hazırlanan içeriğin niteliği ile satın alma, paylaşım, önerme ve etkileşim arasında doğrusal bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayni pozitif ilişki paylaşım, önerme, paylaşım, etkileşim, önerme, etkileşim, satın alma, paylaşım ve önerme, etkileşim arasında da gözlemlenmiştir. Cinsiyet gruplarına göre yapılan hipotez incelemesi sonucunda her iki grup için satın alma, etkileşim, paylaşım ve önerme değerleri eşit çıkmasına rağmen, erkekler ve kadınlar arasında içerikten etkilenme değerleri farklılık göstermiştir. Yaş gruplarına yönelik hipotez incelemesinde, önerme, etkileşim ve paylaşım değerleri arasında fark belirlenmemesine karşın, satın alma değerleri ve içerik değerleri arasında farklılıklar belirlenmiştir. Eğitim durumuna göre yapılan hipotez incelemesi sonucunda, eğitim gruplarında etkileşim değerleri arasında farklılıklar belirlenmesine rağmen, gruplar arasında satın alma, içerik, paylaşım ve öneri değerlerinde farklılık gözlemlenmemiştir. Pazarda yaşanan yoğun rekabet ve internet kullanımının yaygınlığı ile içerik pazarlamanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Firmaların marka farkındalığı ve marka bağlılığı yaratarak pazar hedeflerine ulaşmaları için içerik pazarlamanın kullanımına yönelik bu araştırmanın katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the start of the development of computer systems in the 1950s in conjunction with the internet era and with the influence of today's globalization, people in social media can interact without limit of time and place. The whole process including the activities such as making the products and services more attractive than classical advertisements, reaching the target masses, creating awareness and activating the masses, selecting and distributing the channels with verbal – visual contents to be broadcast are defined as content marketing. Content marketing is important in terms of creating a positive attitude at present when the brand becomes a leader in the market because of its effectiveness and low cost. In this study, we aimed to measure the effect of content marketing on creating awareness about brands and values through social media in order to create a positive attitude on consumer behaviours and create permanent brand loyalty. Content marketing has been identified as five hypotheses by creating positive attitudes on social media users, purchasing products, sharing recommendations with other users or sharing in favourable content in other social media circles, and creating a positive relationship with the interaction created between users. In order to investigate the hypotheses, the questionnaire prepared in accordance with 5 Likert Scale was applied to three hundred and eighty five subjects. The demographic characteristics of the participants were age, education levels, occupational groups and gender. In addition, the educational status of the age groups, the quality of the content and the comparison of the purchasing criteria with the age groups, and the comparison of the interaction with the educational status were evaluated. As a result, we have determined that there is a linear relationship between the quality of the content prepared in the social media and the purchase, sharing, suggestion and interaction. The same positive relationship has also been observed between sharing - proposition, sharing - interaction, proposition - interaction, purchase - sharing, and suggestion - interaction. Hypothesis testing by gender groups revealed that although the values of purchase, interaction, sharing and proposing were equal for both groups, the values of the influence of content differed between men and women. In the hypothesis testing for age groups, although there is no difference between the values of proposition, interaction and sharing, differences between purchasing values and content values were determined. Hypothesis testing according to the educational status showed that there was no difference in purchasing, content, sharing and suggestion values among the groups although differences were observed between the interaction values in the education groups. Due to the intense competition in the market and the widespread use of the internet, the importance of content marketing is increasing day by day. We believe that this research on the use of content marketing will be beneficial to companies which aim to fulfil their marketing targets by creating brand awareness and brand loyalty.