Karabük bölgesinin FR ve AHP yöntemleri kullanılarak CBS tabanlı heyelan duyarlılık haritalarının üretilmesi
Production of GIS-based landslide susceptibility mapping of Karabuk region using FR and AHP methods
  1. Tez No: 540622
  2. Yazar: VEYSEL EMRE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda, coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte heyelan duyarlılık haritalarının ve bu amaçla kullanılan sayısal haritaların, yapılan risk analizlerindeki önemi de artmıştır. Bu tez çalışmasında, Karabük ve çevresinin heyelan duyarlılığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Heyelanların oluşumuna etki eden hazırlayıcı parametrelerin seçimine ve bu çalışma için belirlenen parametrelere değinilmiştir. Heyelan duyarlılık değerlendirmesi kapsamında; yükseklik, eğim, bakı, litoloji, drenaj ağlarına uzaklık, yollara uzaklık, arazi kullanımı, topoğrafik nemlilik indeksi, yamaç plan ve profil eğrisellikleri ile NDVI olmak üzere 11 adet hazırlayıcı parametre belirlenmiştir. Belirlenen hazırlayıcı parametreler bölgenin heyelan envanteri ile birlikte değerlendirilmiş, FR (Frekans Oranı) ve AHP (Analitik Hiyerarşi Süreci) yöntemleri kullanılarak inceleme alanının heyelan duyarlılık haritaları üretilmiştir. Üretilen haritaların performans değerlendirmesi ROC analizi ile yapılmış olup, yöntemlerin AUC değerleri FR için 0,84 ve AHP için de 0,80 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the development of remote sensing technologies and geographic information systems, landslide susceptibility assessment studies and the importance of digital maps used in risk analyses have increased. In this study, it is aimed to evaluate landslide suspectibility assessment around the city of Karabük. Selection of preparatory parameters affecting landslides and the parameters specified for this study were explained. Totally 11 preparatory parameters such as topographical elevation, slope, aspect, lithology, distance to drainage, distance to roads, land-use, topographical wetness index, plan curvature, profil curvature and normalized difference vegetation ındex (NDVI) were determined within the scope of landslide suspectibility assessment. The determined preparatory parameters were evaluated together with the landslide inventory map and landslide susceptibility maps were produced for the study area with FR (Frequency Ratio) and AHP (Analythical Hierarchy Process) methods. Performances of the produced maps were evaluated by ROC (Relative Operating Characteristics) method, and the AUC (Area Under Curve) values were calculated for FR 0,84 and 0,80 for AHP.